Předchozí
1 z 5
Další

Tomáš Kůgel, jůhelák učí na webu bulačinu

S Filipem se známe už patnáct let a spolupracujeme spolu celou tu dobu velmi intenzivně. Jak v kapelách, tanečních souborech, tak při natáčení Studia Kamarád a teď už i při vytváření Chodského mluvníčku.

Tomáš Kůgel (vpravo) s Filipem Cílem.Zdroj: T. Kůgel

Poznali jsme se už na studiích na konzervatoři a vždycky jsme tak trochu s bulačinou experimentovali. Vymýšleli jsme různé slovní hříčky a užívali si ten kontrast – mluvit v centru Prahy západočeským nářečím. Děláme to dodnes. Jednoho dne jsme měli při natáčení Studia Kamarád delší pauzu a zase jsme blbli, tak jsme si řekli, pojďme to zkusit jen tak natočit.

Tomáš Kůgel (vpravo) s Filipem Cílem.Zdroj: T. Kůgel

Myslíme si, že všichni v dnešní době umí parodovat Brněnský hantec, ostravski zobak, všichni umí napodobit roztlemeného Pražáka. Ale co bulačina? Kdo Vám dneska dokáže o ní něco kloudného povědět? Těch lidí bude opravdu málo. I proto jsme se tedy rozhodli trochu bulačině pomoct zmedializováním, něco lidem předat a ještě si u toho užít spoustu legrace.

Tomáš Kůgel (vpravo) s Filipem Cílem.Zdroj: T. Kůgel

Plánujeme natočit asi osm dílů první série, která by měla mít pořád stejný formát. Na druhou sérii už máme domluvený menší tým lidí, který nám bude s natáčením pomáhat. Rozhodně bulačinu ani Chodsko nechceme zesměšňovat, ale zase bychom neradi, aby to, co děláme, bylo vnímáno jako naučný pořad typu Cestománie. Chceme se u toho bavit.

Tomáš Kůgel (vpravo) s Filipem Cílem.Zdroj: T. Kůgel

Není moc těžké hledat slova z bulačiny. Jelikož je mým strýcem Josef Kuneš, tak jsme hned u zdroje nejkvalitnějšího chodského folkóru. Rozhodně se chystám i na Chodské slavnosti, kde skoro každý rok vystupuji s Domažlickou dudáckou muzikou.

Tomáš Kůgel (vpravo) s Filipem Cílem.Zdroj: T. Kůgel