Předchozí
1 z 5
Další

Wojciech Pelowski vydal farní kuchařku

Aby pomohl ve Staňkově k opravě místního kostela sv. Jakuba Většího, vydal farní kuchařku.

Od svého dětství jsem byl tak trochu donucený se o sebe postarat sám. Totéž platilo i pro mých devět sourozenců, i o ty jsem se musel postarat sám. To znamenalo občas zastat práci v kuchyni a něco uvařit, ale ani to nebylo tak podstatné. Později jsem pracoval v loděnici. I tam jsem byl nucený se o sebe starat sám, což opět znamenalo si sem tam i uvařit.

Wojciech Pelowski.Zdroj: archiv Pelowski

V loděnici jsem pracoval do roku 1998. V semináři jsem rád trávil čas v kuchyni u sestřiček. Zahlédl jsem tam ledacos zajímavého a rád jsem se přiučil a poučil. Když jsem pak začal bydlet ve Staňkově na faře už jako na samostatné farnosti, taktéž jsem si musel uvařit. Na faře jsem neměl a nemám svoji hospodyni. K napsání knihy mě přivedli farníci, známí a přátelé.

Wojciech Pelowski.Zdroj: archiv Pelowski

Už čtyři roky vydáváme každý týden farní noviny s aktuálními informacemi. Je tam mimo jiné evangelium na neděli s krátkým komentářem, zajímavý tématický článek. Ale pokaždé tam farníci najdou i nějaký jednoduchý recept v rubrice „Z farní kuchyně“. Je to proto, abych se s farníky podělil o zkušenosti a zároveň i pro radost. Věděl jsem, že noviny rádi čtou a zkouší nové nápady.

Wojciech Pelowski.Zdroj: archiv Pelowski

Farníkům se to líbí. Každý týden se na noviny těší. Tím pádem získají přes 50 receptů ročně. Právě oni mě přemluvili, aby se na pouť připravila z receptů celá kniha. Za zkoušku se nic nedá. Připravila se spousta fotografií, každé jídlo se fotilo a vše se zároveň dalo i na webové stránky farnosti. Takhle vznikla první knížka.

Wojciech Pelowski.Zdroj: archiv Pelowski

Kuchařka vyšla tak, aby byla připravena na pouť svatého Jakuba, která se koná v červenci. Výtěžek z ní, po zaplacení tisku, byl opravdu věnován na opravu našeho kostela sv. Jakuba. Ačkoli část prvního dílu byla věnovaná i na opravu mého rodinného domu, kde bydli maminka, jelikož nás 11. srpna 2017 postihla přírodní katastrofa a vichřice nám odnesla skoro celé hospodářství včetně rodinného domu. Na pomoci se podílela i celá plzeňská diecéze, za což jsem opravdu vděčný. Druhý díl kuchařky byl již zcela věnován na opravu kostela. Podařilo se nám zprovoznit zvony, zrekonstruovat věž a okna. Takže ano, naše farní kuchařka je jedním ze zdrojů, jak získáváme prostředky na opravy.

Wojciech Pelowski.Zdroj: archiv Pelowski