Předchozí
1 z 5
Další

Ludmila Rosenbaumová se šití věnuje odmalička

Šití se věnuji od malička, tuším od svých šesti let. Chtěla jsem to umět a dívala jsem se, jak to dělá babička. Ta mě naučila šlapat na šicím stroji. Šlapání se musí totiž vyladit a mne to sedlo. Pak jsem dostala vlastní dětský šicí stroj. A nakonec si moje maminka koupila elektrický šicí stroj a začala jsem šít. A to jednak i pro sebe. Tuším, že ve svých deseti letech mne maminka vzala do ‚krejčáku‘, abych si zkusila udělat svůj první střih.

Ludmila Rosenbaumová se věnuje šití a dalším ručním pracím.Zdroj: Deník / Petra Kůtová

Sbírám panenky a šiji na ně šaty. Některé jsou z kůže, jiné jsou háčkované v secesním stylu, kdy se nosily vysoké pasy, krajky. Některé oblečky pro panenky jsou historické. Například černoška je oblečená do šatů z doby války Severu proti Jihu ve stylu Scarlette O‘Harové. Jiné jsou trošku fantasy. Další je oblečená do šatů ve stylu 12. století. Šijí se většinou ručně. Průramky se do šicího stroje nevejdou.

Ludmila Rosenbaumová se věnuje šití a dalším ručním pracím.Zdroj: Deník / Petra Kůtová

Vyrábím jim i doplňky, třeba zbraně. Jedna panenka má dýku. Malou, dřevěnou. Nebo luk se šípem. Luk je i docela funkční a dovede vystřelit šíp přes místnost. Těla panenek samozřejmě nevyrábím, ty jsou hotové a já jim jen šiji oblečky. Mám však pět let prodlevu. V současnosti mám stále rozpracovanou Marii Antoinettu.

Ludmila Rosenbaumová se věnuje šití a dalším ručním pracím.Zdroj: Deník / Petra Kůtová

Sbírám i medvídky a takzvané reborny. To jsou miminka, která vypadají jako skutečná. Tělíčka nedělám, koše ano. Ale miminka dělal někdo jiný. Někdo se jich bojí, protože vypadají živě. Jsou malovaná tak, aby byly patrné všechny záhyby, faldíky, žilky… Jsou i vyvážená, zhruba necelá tři kila, vlásky jsou dopichované. Miminka mají vlastní jména, dostávají je od tvůrce. Mám Bedříška, Adámka, Cecilku, Pavlíka a Anežku. Některá miminka mohou mít i srdíčka a dýchání.

Ludmila Rosenbaumová se věnuje šití a dalším ručním pracím.Zdroj: Deník / Petra Kůtová

Dá se říct, že ušiji cokoli. Dělám kabelky, šiji šaty, obaly na knihy, pletu, vyrábím plstěné věci, pracuji s vlnou a kolovrátky, dělám i patchwork a prošívané ornamenty na hotových výrobcích dělám pokaždé jiné. Chce to mít ale vycvičenou ruku. Látka se pod jehlou tahá. Musí se na stroji sundat podavač, takže to látku automaticky neposouvá a může se s ní manipulovat. Mým přání by bylo mít více času. Kolik hodin strávím s jedněmi šaty pro panenku, nevím… když je něco váš koníček, tak ani nepočítáte, kolik nad tím strávíte času. Udělala jsem i několik hadrových panenek, ale chtěla bych se věnovat zase nějaké jiné věci.

Ludmila Rosenbaumová se věnuje šití a dalším ručním pracím.Zdroj: Deník / Petra Kůtová