Předchozí
1 z 5
Další

Karl Reitmeier z Lengau u Waldmünchenu: Život se od coronavirové pandemie velmi změnil. Před tím jsem byl často v Čechách kvůli různých schůzkám a akcím. To je ale kvůli zavřeným hranicím bohužel pryč. Ale díky Facebooku a e-mailu jsem v kontaktu s českými přáteli i nadále a to mne velmi těší. Okres Cham informuju přes noviny o situaci na české straně a lidé na bavorské straně jsou za tyto zprávy rádi. Chtějí vědět, jak se našim českým sousedům, kteří nám chybí, daří. Kvůli zpravodajství trávím spoustu času na počítači. Ale také dělám na zahradě a každý den jdu na procházku. Taky je ale teď čas se opět zaměřit na práci s archivem. To jsem neudělal od roku 2015. Velká škoda je, že se nemůže konat otevření České studánky. Moc jsem se těšil na setkání s přáteli z Klubu českých turistů Domažlice. Jakmile se zase otevřou české hranice, musíme to pořádně oslavit. Na to už se moc těším.

Karl ReitmeierZdroj: osobní archiv

Manfred Fersch z Hohenwarth - Nyní hledám smysluplnou činnost, která by měla jít vždy altruistickou cestou. Pomáhám, kde můžu. A to i finančně, například Lomeček u Starého Klíčova na Domažlicku. Pomáhám i s projekty, s doručením nákupu na vesnici nebo léků, roušek. Pomáhám svým blízkým i s prací na zahradě, pomáhám s úředními záležitostmi, například v sociálních oblastech. Představuji oči a uši pro ty, kteří nemají internet nebo sledují nevěrohodná média. Co se týká mě, objevil jsem znovu své staré a opuštěné hobby – fotografování a hru na klavír. Nabízí se spousta možností, ale tohle bylo teď první, co mne spontánně napadlo.

Mandred Fersch.Zdroj: osobní archiv

Hermann Fuchs ze Schorndorfu - Omezení sociálních kontaktů už na mě má vliv. Protože rád podnikám se stejně smýšlejícími skupinové túry, tak mi to právě v tomto období chybí. Tím spíš když se příroda opět probouzí. Rád bych se zase setkal s českými turistickými nadšenci při slavnostním otevření České studánky, ovšem vzhledem k situaci se tato akce nemůže uskutečnit. Tento čas klidu překlenuji tím, že velmi intenzivně čtu denní zpravodajství a sleduji televizní zprávy. Doufám, že tento hrozivý scénář bude brzy pryč a že naše přátelství, které překračuje hranice, zůstane a oživíme jej ve zdraví.

Hermann Fusch.Zdroj: osobní archiv

Franz Straka z Windischbergerdorf - V posledních několika dnech jsem si dopřával vydatnou snídani, při níž čtu noviny. Poté – pokud to jde a počasí dovolí, vyrazím ven na nordic walking nebo na rotoped. Odpoledne si poslechnu gramofonové desky a čtu si, převážně krimi romány nebo si listuji ve starých fotoalbech. Po pauze na kávu si zajdu na procházku po blízkém okolí. Chtěl bych tímto způsobem i pozdravit své bývalé kolegy z Čech. Přeji všem pevné zdraví.

Franz Straka.Zdroj: osobní archiv

Annette Rossenblatt z Waldmünchenu - Pracuji ve školicím středisku ve Waldmünchenu, ale kvůli koronavirové pandémii pracuji jen tři hodiny týdně. Jsem hodně na zahradě, sekám trávu, připravuji zeleninové záhony. Po telefonu jsem si objednala sazenice salátů a jarních květin. Zahradnictví to doručí přede dveře a já jim zaplatím převodem. Občas vyrážím na kolo na kratší cyklostezky, zhruba 20 kilometrů. Mimo jiné se učím doma se svými dvěma dětmi. Denně chodím na procházku se psem. Ráda chodím na okruh kolem Gibachtu nebo Perlsee, ke Klammerfels nebo také kolem Silbersee. Protože pracuji jen tři hodiny týdně, mám teď čas na pořádný úklid a na věci, na které čas nezbýval vůbec. Všem přeji, aby tuto dobu přestáli v pohodě a ve zdraví. Moc se těším na cykloturistiku na Čerchov.

Annette Rosenblatt.Zdroj: osobní archiv