Předchozí
1 z 5
Další

Anna si osvojila starou, nejenom chodskou, malířskou techniku podmalby na sklo. Naučila se ji více méně náhodou. Když začala sama podnikat, malovala na porcelán, vytvářela dekorační talíře i hliněné kachle, objevil se u ní jeden Němec. „Jmenoval se Max. Ptal se, zda umím podmalby na sklo. Já o tom vůbec nic nevěděla. Takže jsem vše začala sama od sebe zkoušet a vypracovala jsem se až k tomu, co vidíte dnes,“ uvedla Anna.

Anna Krocová se věnuje podmalbám.Zdroj: Deník / Petra Kůtová

Podmalba vzniká nejprve jako návrh, ten se překreslí na papír, pak na čisté sklo. Kontury a stíny se zesílí, aby byl obrázek plastičtější, a nakonec se vybarví temperami. Anninu práci mají například i známí čeští umělci. Obraz z podmalby na sklo se svatým Ondřejem si z horšovskotýnského programu filmového festivalu dětského filmu Juniorfest odnesl herec Ondřej Vetchý. Podobně tak učinil v roce 2018 i herec a režisér Jiří Strach. Ten si zas z Domažlicka odvezl svatého Jiří.

Anna Krocová se věnuje podmalbám.Zdroj: Deník / Petra Kůtová

Jiřího Stracha ale práce Anny Krocové nadchla. A to natolik, že si u Anny objednal ještě jednu podmalbu. Tentokrát si zvolil svého oblíbence svatého Jana Nepomuckého.

Anna Krocová se věnuje podmalbám.Zdroj: Josef Nejdl

„K malování jsem se dostala už jako dítě. První nárčtník a pastelky jsem dostala v osmi letech. Do té doby jsem ale kreslila například na okraje papíru nebo obal od mouky a podobně. Později jsem se dostala až do Karlových Varů na keramickou školu, kde jsem si vybrala výtvarný obor malby na porcelán. Na zkoušky se hlásilo 120 lidí, brali jich 60 a na výtvarnou větev se jich dostávalo kolem patnácti. Maminka mi raději řekla ať s tím nepočítám, že půjdu do JZD krmit telátka. Byla jsem ale spokojená i s tím, kdyby malování nevyšlo,“ říká Anna.

Anna Krocová se věnuje podmalbám.Zdroj: Deník / Petra Kůtová

„Po škole jsem se chtěla vrátit na Chodsko, do Klenčí pod Čerchovem. Škola ale dávala umístěnky a chtěli, abych šla pracovat někam do Březové, abych malovala na porcelán lovecké výjevy a takové. Dostala jsem se ale na Chodsko, ovšem v době, kdy se už nesměly malovat chodské motivy. V Chodovii se malovaly samá kolečka, samé trojúhelníky a čtverečky. Tato moderna trvala pár let, doba se ale změnila a dělali jsme pak kachle z hlíny. Uměla jsem vše ze školy, tam jsme museli umět vše od kopání hlíny na dvoře, přes nakládání, naložení do pece až po expedici. To mě připravilo i na moje soukromé podnikání.“

Anna Krocová se věnuje podmalbám.Zdroj: Deník / Petra Kůtová