Někomu špatné počasí jen zkazí náladu, jiného může popostrčit ke geniálnímu nápadu. Petr Valla ze Zlína je rozhodně ten druhý případ. Když jednou během vánočních svátků hlásili v předpovědi, že nebude pěkné počasí, přemýšlel, jak by mohli se synem Radovanem smysluplně využít čas. A napadlo ho vyrobit akční loutkovou hru.

„Náhodou jsem na internetu narazil na Američana, který vyráběl něco podobného. Když se mi ho nepodařilo kontaktovat, začal jsem po kořenech hry pátrat. Zjistil jsem, že základní inspirací jsou takzvaní bambusoví bojovníci. To už mi stačilo k tomu, abychom začali pracovat na vlastní verzi. Zabavili jsme se nejen na vánoční svátky, ale i na další tři roky,“ usmívá se Petr Valla.

Bambus nahradili dubem

Během několika dní zkonstruovali se synem první panáčky. „Fungovalo to. Ale jen jako kostrbaté, pitomoučké divadlo. Figurky se klátily, dutiny v bambusu totiž byly příliš velké,“ noří se do vzpomínek Petr Valla.

„Sáhli jsme proto po špuntech od vína a korcích od sektu. Z nich jsme bojovníkům vyrobili hlavičky. A místo původní papírové krabice se dvěmi drážkami jsem zhotovil dřevěnou lavičku se třemi zářezy,“ popisuje začátky vývoje hry.

Od té doby vyzkoušeli různé materiály; od korku až po různé druhy dřeva. Nakonec našli nejlepší kompromis v podobě dubových korálků.

Cílem hry je sundat protivníkovi masku:

„Pracuji jako stavař, ale vždy mě lákalo řezbářství a design. Tento projekt mi umožnil spojit mé záliby a vytvořit něco, co mohu nabídnout i dalším lidem,“ přiznává Petr Valla.

Společně se synem, který je nyní hlavním testerem, hru postupně vypilovali. „Byl to jeho nápad, že loutky mají štíty z oblíbené stavebnice Lego. Při boji jednotlivé kostičky odlétají. Hře to přidalo další rozměr interaktivity,“ pochvaluje si autor hry.

Ze hry může být polička

Loutková hra je navržena tak, aby byla nejen funkční a estetická, ale také praktická. „Když hračky leží a nikdo si s nimi nehraje, tak překážejí. Tuto hru si však můžete, pokud budete chtít, instalovat na zeď. Tak poslouží jako polička či knihovnička,“ uvádí Petr Valla.

Jako materiál zatím povoláním stavař využívá březovou překližku. Aktuálně však pracují na verzi z bukové překližky, která je lehčí a odolnější.

Vývoj hry prý ale zdaleka nekončí. „Plánujeme ji rozšířit o další historické reálie; jako jsou třeba rytíři a husité. Testujeme také nové zbraně, například řemdih a palcát, které vyžadují specifické úpravy loutek. Chceme i edici s tureckými válečníky či Aztéky,“ uvádí autor hry zapáleně.


Nahrává se anketa ...

Skvělá zábava i bez telefonů

„Nejlepší na této hře je, že děti i dospělí odloží telefony a klávesnice. Můžete se skvěle bavit i bez elektroniky,“ vyzdvihuje velkou přidanou hodnotu Petr Valla.

Mezi lidmi se originální loutková hra těší stále větší popularitě. „Jsem moc rád, že máme fanoušky, kteří nás inspirují k výrobě nových zbraní i postav. Těšíme se na další vývoj a rozšíření této unikátní hry, která kombinuje tradici, kreativitu a zábavu. Vyřádí se jak děti, tak i dospělí,“ vzkazuje závěrem Petr Valla.

Zajímavé články na téma kutilství vám přinášíme pravidelně. Čtěte níže a nechte se inspirovat skvělými nápady: