Vše, co potřebujete vědět, když začínáte s chovem slepic:

| Video: Youtube

Jana Trachtová a její přítel Martin si pořídili starší dům v Ústí nad Labem. Stál u něho dřevěný altánek, který však nevyužívali. A tak přemýšleli, jak s ním naloží. Nakonec z altánku vznikl netradiční kurník.

„V altánku jsme skladovali ořechy, které stejně sežraly myši. Jednoho dne jsem přišla s nápadem, že bych chtěla chovat slepice. Můj přítel Martin se proto díval po zahradě, kam bychom mohli umístit kurník, aby slepice neobtěžovaly sousedy. To víte, sice bydlíme v okrajové části Ústí nad Labem, ale dobré sousedské vztahy jsou nade vše,“ začíná své vyprávění Jana Trachtová.


Nahrává se anketa ...

Palety posloužily na kurník i plot

Nakonec volba padla právě na nevyužívanou stavbu. „Napadlo ho, že využijeme altánek a navazující kousek pozemku, který bychom mohli oplotit, čímž by vznikl výběh,“ vzpomíná žena.

Nápad tedy byl. Nyní bylo jen otázkou, jak to udělat co nejjednodušeji a nejefektivněji. „Nejlacinějším materiálem jsou palety. Přítel má přísun od někoho, kdo se jich zbavuje,“ vysvětluje Jana Trachtová.

Starými paletami prý předtím topili v krbu. „Mně ale bylo těch hezkých prkýnek vždy líto. Použili jsme je nejen na přestavbu altánku, ale také z nich máme udělaný plůtek,“ popisuje chovatelka spokojeně.

Jak při stavbě kurníku postupovali?

V rodinném domě partneři žijí už pět let. A Jana Trachtová říká, že ji přítel velice mile překvapil. „Je moc šikovný a umí spoustu věcí. Každému se náš kurník líbí. Jsem šťastná, protože si vždycky něco vymyslím, a Martin to pro mě udělá. Spoustu věcí v domě jsme si tak vyráběli sami,“ dodává.

Kurník má rozměry 140 x 205 centimetrů. „Všechno, kromě dveří, je udělané z palet. Na dvířka jsme museli koupit palubky. Zvenku jsme poté dřevo ošetřili olejovou lazurou. Zevnitř je zase vložena tepelná izolace z vaty a konstrukce je uzavřena sololitovými deskami,“ popisuje skladbu stěny.

Nahoře ve štítu vytvořili z desek strop, na němž je naházená sláma. Ta funguje jako přírodní izolace. „Když byla v létě horka, tak jsem jednu desku nezvedla a odšoupla. Holky tak měly klimatizaci,“ usmívá se chovatelka.

Na původní dřevěnou podlahu dali dřevotřískovou desku a pro snadnou údržbu na ni položili linoleum. Snášková hnízda Jana Trachtová nastudovala na internetu. Z dřevotřískových desek pak vyrobili podobná.

Dvířka museli předělat

Ne vše se ale povedlo na první dobrou. „Museli jsme předělávat dvířka do kurníku. Nejdříve jsme vyrobili zašoupávací. Jak tam slepice chodily, tak si, potvůrky, nečistily nohy. Mezi lištou a stěnou bylo většinou bahno. Museli jsme to pořád čistit,“ přiznává Jana Trachtová.

close Pořídili starší dům, u něhož stál dřevěný altánek. Vznikl z něj netradiční kurník. info Zdroj: se svolením Jany Trachtové zoom_in Zašoupávací dvířka museli majitelé vyměnit za vyklápěcí

Nyní se dvířka vyklápějí dolů a vše funguje, jak má. „Slepičkám jsme také udělali dvě řady bidel. Ale to je špatně, protože slepice jsou si rovnocenné a všechny chtějí sedět stejně vysoko. Nakonec tedy usedaly nahoru a dole nebyla ani jediná. I to jsme tedy předělávali,“ popisuje úpravy.

Stavba trvala víc než rok

„Než jsme se rozhoupali k tomu, abychom kurník vyrobili, tak nám to zabralo docela dost času. Stavba nakonec trvala přes rok. Jednou nebyl čas, jindy bylo zase špatné počasí, a pak se zase dělalo něco jiného. Důležité ale je, že jsme to zvládli. A že slepičky už našly svůj nový domov,“ usmívá se Jana Trachtová.

Do nového bydla se nastěhovalo osm slepiček. Jana s Martinem chovají hybridky, které mají potlačené kvokání. „Jedna ale zřejmě nečetla manuál a rozhodla se, že kvokat bude. Sehnala jsem si oplodněná vajíčka a dala jsem je pod ni. Vylíhlo se nám osm kuřátek,“ říká s dojetím.

Z kuřátek vyrostlo pět kohoutků a tři slepičky. Slepičky a jednoho kohoutka si nechali, zbylé čtyři rozdali. Žena je prý neměla srdce sníst, když je vychovala.

Nový domov si slepice odpracovaly

Přestavba altánku na kurník se povedla. A nevyšla na mnoho. Celkově se prostavělo 2130 korun.

Zdravě mají chovatelé vymyšlenou také ekonomiku provozu. „Osm slepic nám v od června do prosince 2023 sneslo 1211 vajec, prodali jsem 592. Z tržby jsem zaplatila náklady na krmení a ještě nám pár stovek zůstalo. Takže jsme v plusu,“ pochvaluje si Jana Trachtová.