Nedávno přestala být němá ve spádové obci Meclova, Mrchojedech, kaplička Nejsvětější Trojice. Po přesně nezjištěných letech se do ní vrátil zvon.

„V létě přišel pan Jiří Hochman z Jeníkovic se svým známým a přinesli pozůstatek zvonu, který u něj objevili. Zjistil totiž, že se jedná o zvon patřící do Mrchojed. Je na něm nápis Murchowa, což je německé pojmenování obce," vypráví o nálezu starosta Zdeněk Martínek.

Zajímaly nás podrobnosti ohledně zvonu.

„Jedná se o původní zvon nesoucí letopočet 1922. Ani kaplička není tak stará, na ní je uveden rok 1934. Domnívám se proto, že v Mrchojedech mohla kdysi být zvonice, ze které se po postavení kapličky zvon přemístil," myslí si starosta. Dodává, že pan Hochman de facto zvon zachránil, neboť se dozvěděl, že o zvon má zájem jiná obec, kde by zřejmě původní nápis Murchowa přebrousili.

Ze zvonu se, bohužel, zachoval jen základ.

„Zbyl pouze holý zvon, zcela chybělo srdce, neměl ani závěsy. Ptali se mne, zda bychom ho nemohli nechat někde opravit a pak vrátit do Mrchojed," vysvětluje Martínek s tím, že původně dvojice navrhla, aby kdosi vyrobil chybějící srdce ke zvonu na soustruhu, a oni prý vyrobí závěs.

„Říkal jsem si, jak by to asi vypadalo, pokud bychom my, podobných prací neznalí, zvon renovovali takzvaně ´na koleně´. Asi by to nějak dopadlo, ale jak by to vypadalo? Proto jsme oslovili firmu od Berouna, její zástupci přijeli, změřili v kapli rozteč trámků a zvon si odvezli," pokračuje.

Zhruba po dvou měsících je čekalo překvapení. „Přivezli zvon nádherně vyčištěný a opravený, je jako nový. Namontovali ho a už se s ním může zvonit," pochvaluje si s tím, že do renovace z obecní kasy investují cca 30 000 Kč.

Vylepšení by si však zasloužila i samotná kaplička.

„Chceme ji samozřejmě opravit, jestli to vyjde, tak už v příštím roce. Krov vypadá dobře, stavbu bude nutné kvůli vlhkosti odizolovat a pak jí udělat novou fasádu," zakončil starosta Martínek.