První proběhla od 10 hodin v místním kinosále. Nesla název „ Smrt malého prince aneb Jak zemřel spisovatel Antoine de Saint Exupéry" a byla určena pro žáky 2. stupně základní školy a žáky středních škol. Jeho život a jeho smrt jsou dodnes zahaleny tajemstvím.

Stanislav Motl se tímto tématem zabývá už více než dvacet let. Výsledkem je jeho 28 minutový film, který byl při besedě promítán.

Druhá beseda proběhla od 18 hodin ve velkém sále Městského kulturního zařízení Horšovský Týn. Byla věnována naší slavné prvorepublikové herečce s velice pohnutým osudem Lídě Baarové.

Pan Motl vydal o Lídě Baarové dvě knihy a natočil dva televizní dokumenty. Jeden z nich pod názvem „Sláva a prokletí Lídy Baarové" zhlédli účastníci besedy. Jako jediný z českých novinářů a publicistů se s bývalou slavnou filmovou star pravidelně setkával od roku 1990. Po promítnutí dokumentu proběhla poutavá beseda. Někteří přítomní si jeho knihy nechávali podepisovat a ještě dlouho s ním diskutovali k danému tématu. Beseda s ním jako vždy vzbudila velký zájem.

Jako zvídavý reportér jsem se pana Motla zeptal i na to, co ho přitahuje na našem městě. Odpověděl mi, že zde poznal pár skvělých lidí, za kterými se velice rád vrací.

Můžeme se jen těšit na jeho další návštěvu a na další zajímavou besedu.

Jaroslav Čedík

Stanislav Motl v Horšovském Týně.