Již po sedmé přináší trhanovský zámek vánoční výstavu, která je nejen dobrým naladěním do příštích předvánočních dní, ale i inspirací a místem, odkud si můžeme kousek adventu a Vánoc odnést domů.

„Jsme tady poprvé a je to zde moc krásné. Návštěvou výstavy jsme si udělali krásné odpoledne," uvedl o uplynulém víkendu Deníku Michal Janovec z Milaveč. „Nejvíc se mi tu líbily betlémy," doplnila ho dcera Anežka.

A právě betlémy jsou exponáty, které do zámku snad nejvíce lákají. Vůbec tím největším je místní, trhanovský betlém, který bývá ve vánočním čase postaven v kostele sv. Jana Nepomuckého.

„Trhanovský betlém má zajímavou historii. Byl dokončen během II. světové války a obsahuje vedle tradičních figurek část postaviček oblečených do chodských krojů. Ty měly symbolizovat v době nacistické okupace a teroru české národní tradice. Obraz v pozadí betlému, který znázorňuje tehdejší pohled na Trhanov, je dílem malíře Šebka, který bydlel v Caparticích na úpatí Čerchova," vysvětluje návštěvníkům hlavní organizátor výstav v zámku Václav Prantl, jinak zastupitel, jež má v Trhanově na starosti kulturu a veřejný pořádek.

Sám, coby sběratel vystřihovacích betlémů, nezapomíná každoročně připravit pro návštěvníky nějaký nový.

„Letos je to betlém z Čachrova na Klatovsku. Vystříhat a postavit ho mi trvalo hodně dlouho, protože je hodně pracný, a to nejen sestavení, kdy jsem musel jednotlivé části vkomponovat do sebe, ale i vystřihování, neboť má spoustu oveček. Odhadem mi zabral tak šest sedm hodin času," ukazuje na novinku Prantl.

„Kolik máte betlémů a jak dlouho se jimi zaobíráte?" ptá se ho návštěvnice Marie Kondrysová z Horšovského Týna.

„Sedm let a betlémů mám už téměř padesátku. Každý rok nějaký koupím a sestavím," odpovídá trhanovský nadšenec.

„Jsme tady na vánoční výstavě poprvé a jsme moc nadšení. Dokonce jsme si tu koupili spoustu dárků," prozrazuje posléze Kondrysová, zatímco v rukou opatrně drží perníkový skvost – betlém.

Ostatně betlémy jsou opět gró výstavy, neboť je jich v zámku v současné době přes sedmdesát, a to vyrobených z různých materiálů. Od malého ukrytého ve větvi jehličnanu, až po větší, který stojí v sousedství trhanovského.

„Tenhle betlém nám zapůjčil pan Riederer z Pece, ten vyřezaný z větve zapůjčila chalupářka a naše kamarádka Ivana Štěpánková z Prahy," upřesňuje Prantl.

V prostorách vyzdobených trhanovskými předškoláky jsou prezentovány vánoční pohlednice.

„Betlémy jsou nádherné, ale mne přímo fascinuje sbírka pohlednic. Většinou se přání k Vánocům po čase vyhodí," konstatuje Antonín Kondrys ve chvíli, kdy si prohlíží vánoční přání sesbíraná mimo jiné i v aukcích manželkou hlavního organizátora výstavy Annou Prantlovou.

Ostatní návštěvníci zatím sledují hbité ruce Markéty Plaché, která předvádí, jak se plete adventní věnec z papírových ruliček stočených ze stránek Domažlického deníku. Jeden již hotový věnec a další zajímavé výrobky z novinového papíru, které po nabarvení vyhlížejí jako proutěné, má na ukázku před sebou.

Hned vedle jsou vystaveny výrobky Jany Rýdlové z Dílů, která plete andělíčky, zvonky a mnohé další z pedigu, nechybí adventní vazby místní Ireny Cedidlové ani obvyklé perníčky a adventní drobnosti vyrobené dětmi z Dětského domova ve Staňkově a pod ně spadajícího klenečského zařízení Robinson.

„Perníčků už moc nemáme," vítají na opačné straně budovy pekařky, které jeden kousek na ochutnání přidávají grátis k zakoupenému svařáku. Že by málo upekly?

„Vůbec ne, jen je o ně nečekaný zájem, kdo ochutná, je chce," smějí se.

Zdaleka nelze dopodrobna popsat všechny zajímavosti trhanovské výstavy. Návštěvníci si je mohou sami vyhledat ještě tuto sobotu a neděli vždy od 10 do 12 a odpoledne od 13 do 17 hodin.