Okouzlen indiány od dětského věku, záliba ve sběratelství podpořená dědečkem i setkání s domažlickým regionálním historikem Zdeňkem Procházkou. To jsou tři základní impulzy, které přivedly Romana Konečného z Brnířova ke koníčku, který přerostl ve sběratelskou vášeň. Propadl snad nejmenším uměleckým předmětům – vinutým korálkům.

„Můj prvopočáteční zájem o ně vzbudili severoameričtí indiáni. Bylo mi sotva 13 let, kdy okouzlen indiánskou kulturou jsem si začal všímat korálků, kterými si zdobili své oblečení. Zvláště v okamžiku, když jsem si uvědomil, že existují jejich různé druhy, barvy, stáří i původ . Potěšilo mě, že naše země byla svého času doslova korálkovou velmocí," vypráví pan Konečný.
Narodil se v Novém Jičíně, ale později se přestěhoval na Domažlicko.

Zde jeho sběratelskou vášeň ještě prohloubil historik Zdeněk Procházka, který ho zasvětil do historie sklářství na Šumavě, ale především v Českém lese.

„Dnes už si to lidé asi nedokáží představit, ale vinuté perle a korálky bývaly významným obchodním či směnným artiklem. Je úžasné sledovat, kam až se od nás tyto drobné umělecké předměty dostaly. Nejen do zmíněné Severní Ameriky, ale i do Asie nebo Afriky. Dříve se za ně kupovali otroci nebo suroviny. Za dvanáct velkých modrých fasetových perlí se dal koupit jeden otrok," připomíná brnířovský sběratel.

Vznik jeho sbírky započal nákupem korálků v bazarech. Skupoval napůl rozpadlé svaté obrázky či jiné artefakty, které byly ozdobeny právě oněmi historickými korálky. Začal si vytvářet jejich vzorníky.

Později je doplňoval o nálezy z cest po místech zaniklých hutí. Většina korálků se najde ve vývozištích. Rozbité pánve, úkapy, různé odstřižky, nepovedené nebo vadné korálky, tím vším se zasypávaly různé výmoly nebo rokle," popisuje Roman Konečný.
„Když na mě někdy někde vykoukl nějaký zapadlý korálek, nedala se sběratelská vášeň prostě zastavit," usmívá se.

Spolu se svými kamarády- sběrateli dali dohromady v domažlickém Muzeu Chodska unikátní výstavu, která propojuje nejstarší perle až po ukázky současného výtvarného umění, které se vtěluje právě do malých perlí a korálků.

„Jde o premiérové vystavení, k vidění je zde přes tři tisíce vinutých perlí. Není vůbec jednoduché dát takovou výstavu dohromady. Jde o malé objekty, proto jsme se snažili je zařadit do širšího kontextu, aby bylo na co se dívat. Vznikla tu jedinečná historická nit, kdy jsou zde zastoupeny unikátní nálezové korálky ze sklářských hutí Českého Lesa a Šumavy, opravdové skvosty benátské výroby vinutých perlí, desítky předmětů okrášlených korálky od nás, ale i z různých koutů světa, současné výtvory korálkářských mistrů (více než 600 kusů) a nakonec brouci, letadlo či sfinga vytvořeni za pomoci ničeho jiného než korálků.

Celou výstavu pak uzavírají tři objekty Václava Siky, kterým vdechl život i díky kouzlu vinutých perlí," popisuje organizátor expozice.

„Vznikla díky velkému nasazení Václava Siky a Kristýny Pinkrové, kteří se o její uskutečnění v Muzeu Chodska nejvíce zasloužili," připomíná Konečný.

Zájemci si výstavu mohou prohlédnout v Chodském hradu denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin až do 15. května.

„Jsem moc rád, že se setkáváme s velkým zájmem veřejnosti. Jen na vernisáži bylo přítomno téměř 150 lidí," uzavírá sběratel.

Výstava:

Exponáty ze svých sbírek na výstavě v Chodském hradu vystavují i Aleš Turner, Ivan Vydra, Milan Mráz, Marie Siková, Olga Hejná a Václav Sika. Souběžně s výstavou vinutých perlí a korálků hostí Chodský hrad i výstavu obrazů Lukáše Junka Obrazy indiánského světa.

Mezholezy, mačkaný žlutý, 1715-1721.

Lískovec ´malina´, počátek 19. století.