Všimli jste si někdy motorkáře, který měl na své přilbě krásně vyvedenou lebku, nebo frajera v autě, co měl na kapotě překrásnou kočku (míněno dvounohou)? A napadlo vás, kde se to tam vzalo? Odpověď je jednoduchá – airbrush. Jedním z mála jedinců, kteří se této výtvarné technice v regionu věnují, je Václav Jankovský z Klatov.

„Airbrush je v překladu vzdušný štětec a je to nastříkávání pigmentu stlačeným vzduchem. Dělám to už dvanáct let a dostal jsem se k tomu vlastně náhodou. Kdysi jsem to viděl a strašně mě to chytilo,“ řekl Deníku vyučený automechanik, podle něhož se touto technikou dá zkrášlit téměř vše.

„Od ilustrací do časopisů přes textil až po auta a motorky. Já se specializuji na vše, co se týká techniky,“ vysvětluje, a tak je na místě otázka, jak rozdílné jsou požadavky majitelů automobilů a majitelů motocyklů.

„U aut jde hlavně o tuning, různé ornamenty, grafiky. U motorek chtějí zejména drsné věci, hlavně lebky. Občas je nějaká unikátní věc, jako je například tato plechovka,“ ukazuje Jankovský krásnou motocyklovou přilbu, která věrně připomíná plechovku od plzeňské dvanáctky.

„To bylo dělané na zakázku pro majitele, který měl v tomto duchu vyvedeny i dvě motorky. Bylo to strašně pracné a je to pro mě téměř nevyčíslitelné,“ říká Jankovský a přidává vysvětlení, jak takové dílo vzniká: „Než vůbec něco začnu malovat, tak si musím připravit podlak. Klasicky, jako když se něco stříká. Takže příprava, broušení, kytování a pak teprve malba. A na ní je deset vrstev bezbarvého laku. Ještě povrch je broušený a leštěný, takže je to spousta práce a spousta materiálu.“

Ceny motocyklových přileb se proto podle klatovského airbrushisty pohybují od pěti tisíc nahoru, za airbrush na kapotě dáte minimálně dvojnásobek.