VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z historie: Jak se kdysi žilo židům na Kdyňsku, 4.díl

Kdyňsko – Farní kroniky města Kdyně, které zaznamenávaly od počátku 19. století nejen katolíky, ale také jinověrce i židy, nám prozrazují mnohé.

7.5.2011
SDÍLEJ:

Náměstí ve Kdyni.Foto: MÚ Kdyně

Například, že v této době, po roce 1800, žili ve Kdyni žid Jonathan Hahn s manželkou Kateřinou, rozenou Schwarzovou. Měli pět dětí. Jonathan živil svou rodinu obchodem. Tou dobou došlo také k rozvolnění předchozích restrikcí při přijímání židů do podnájmu. „Kdyňští sousedé“ sice k podobnému kroku potřebovali souhlas obce. Konšelé se sice občas usnesli „žádosti nevyhovět“, jako v případě kdyňského občana Jana Hostaše, ale dosavadní pevné hráze bránící podobným nájmům již víceméně popraskaly. Devatenácté století mělo být věkem židovské emancipace, vedoucí k asimilaci židovstva, snu o zdánlivé toleranci ze strany většinové společnosti. Tento sen velmi brutálně zrušila až druhé světová válka a hrůzný holocaust.

Zatím se můžeme domnívat, že žid Rudolf Hahn, zmiňovaný kronikami a žijící ve Kdyni počátkem devatenáctého století byl prvorozeným synem uvedeného obchodníka Jonathana Hahna. Víme, že s manželkou Esther, narozenou v Čachrově na blízkém Klatovsku, měl tři doložené děti. Bydleli spolu v domku čp. 159.

Hned vedle, ve stavení čp. 158, žili ve stejnou dobu Lazar Beck s manželkou Annou, rozenou Fischlovou, která se do Kdyně přivdala z Merklína. Měli spolu také tři děti. Další židovskou rodinou, žijící za oněch časů ve Kdyni, patřila k Mojžíši Bacharachovi. Jeho manželka Kateřina se narodila v Trhanově jako Eisigová. Případ Bacharachovy dcery Barbory smutně ilustruje restrikce devatenáctého století v případě uzavírání sňatků. Pět Barbořiných dětí bylo ve farní kronice zapsáno jako nemanželských. Nebyla to tak zcela pravda. Barbora byla oddána, ale pouze podle židovské tradice. Protože neměli s manželem dost finančních prostředků na patřičný velký poplatek spjatý s povolením ke sňatku, řešili záležitost podobným způsobem jako židovské rodiny nacházející se v podobné situaci na území českých zemí. Úřady způsob sňatku podle židovského rituálu neuznávaly a děti zaznamenávaly jako nemanželské. V dané době také nebyl v kronikách zaznamenán žádný židovský sňatek.

Všichni si velmi cenili Mojžíše Reache z domku čp. 32. Jeho žena Rosa pocházela až z Prahy, kde byla rozená jako Löwyová. Spolu měli pět dětí. Mojžíš Reach působil ve Kdyni jako ranhojič a porodník. Lidé jej milovali, protože léčil zdarma. Také se pak říkalo, že zemřel zcela chudý. Kupodivu jej měl rád i kdyňský lékař dr. Weisl, který rád Reachovi nechával vydělat a dělil se s ním i o lékařské honoráře za léčení dělníků ve Schmidtově továrně.

Mojžíš Reach zemřel roku 1869 a byl pohřben na židovském hřbitově v blízké Loučimi. Ještě ve třicátých letech dvacátého století se o jeho náhrobku psalo jako o „velmi sešlém“.

Šestou židovskou rodinou, žijící počátkem 19. věku ve Kdyni, byla rodina Michala Hahna z domku čp. 59. Oženil se s Reginou rozenou Freundovou, pocházející z Oseka na Rokycansku. Měli dohromady osm dětí! První se narodilo roku 1839 a poslední v roce 1856. A povolání živitele rodiny? Michal Hahn působil ve Kdyni jako krejčík.

Autor: David Růžička

7.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zboží za 12 tisíc korun chtěli zloději naložit do auta. Jejich plán nevyšel

Jedna z troji koledníků při Tříkrálové sbírce v Poběžovicích.

Poběžovičtí koledníci při Tříkrálové sbírce vykoledovali rekordní částku

Opustili nás

Domažlicko - Poslední rozloučení…

Pavel Maurer: Projím ročně auto střední třídy

Plzeň - Letošní ročník Grand Restaurant Festivalu se týká superpotravin. Jsou to ty, které mají blahodárné účinky na naše zdraví, protože je v nich vysoká koncentrace živin, vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Mohou to být ´obyčejné ´věci jako zelenina, včelí produkty, byliny. Ty se ale přece jedly vždycky. 

Čekají na sníh, aby mohli uspořádat lyžařské závody

Čerchov – Vydatné sněžení a značné ochlazení. V tuto kombinaci a změnu rázu počasí doufají zástupci lyžařských oddílů SK Sněhaři Domažlice a LK Tatran Chodov. Ti totiž plánují již o nadcházejícím víkendu uspořádat tradiční závody pro milovníky běžeckého lyžování.

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>