Obě výstavy jsou přitom nápaditě propojeny dokumentárním filmem, který Skala o Malinovi natočil a je také v galerii k zhlédnutí.

Výstava Václava Maliny Útěky a návraty bilancuje jeho tvorbu za posledních dvacet let a ukazuje, že stále zůstává věrný svému velkému tématu - přírodě. „Tato výstava navazuje na moji první retrospektivu Východiska a návraty v roce 2000. Je rozdělena do čtyř oddílů, nabízí tvorbu impresionistickou, abstraktní i díla, která pracují s jazykem geometrie,“ shrnul plzeňský rodák, který letos oslavil sedmdesáté narozeniny.

„V jednom z oddílů jsou i obrazy s figurami, což jsem dlouho nevystavoval. Takovým spojovacím prvkem všech děl je barva,“ doplnil výtvarník, který se považuje za koloristu.

Výstava Petra Skaly Cesta časem, umístěná v podzemí galerie, ukazuje jeho filmovou i výtvarnou tvorbu. Filmu se věnuje už od svých devíti let, v 60. letech začal s experimentálním filmem, kdy přetvářel jednotlivá okénka filmového pásu například přemalováváním, přeškrabáváním či propalováním. „Byly doby, kdy moje experimentální filmy vidělo jen pár kamarádů, teď mě těší, že o ně projevuje zájem i dnešní mládež,“ uvedl Skala.

Třiasedmdesátiletý umělec z Písku zanechal nezanedbatelnou stopu i na poli dokumentů. Právě tam patří film o Václavu Malinovi Oslava pošetilosti z cyklu Výtvarnické konfese pro Českou televizi. „V mapování životů výtvarníků, malířů, architektů pokračujeme pořád. Teď už má tento cyklus kolem osmdesáti dílů,“ dodal Skala.

V plzeňské galerii potrvá výstava do 6. září, na 3. září je naplánovaná její dernisáž.