Nejen unikátní trhanovský betlém, ale i desítky dalších, zejména vystřihovaných z papíru, jsou každoročně v tomto čase k vidění v trhanovském zám­ku.

„Trhanovský betlém vytvořil jeden z nejznámějších českých betlémářů po I. světové válce, Bohumil Bek z Kutné Hory. Rodák ze Sv. Jiří v Orlických horách absolvoval Státní řezbářskou školu v Kutné Hoře, kde poté zakotvil. V roce 1909 tam založil vlastní firmu ´Odborný závod sochařsko-řezbářský´,” říká organizátor výstavy Václav Prantl, který je v tomto volebním období i místním zastupitelem.

Trhanovský betlém má zajímavou historii. Byl totiž dokončen během II. světové války, přesně roku 1940. Obsahuje vedle tradičních figurek také část postaviček oblečených do chodských krojů.

„Chodské kroje měly zajisté symbolizovat v době nacistické okupace a teroru české národní tradice. Obraz v pozadí betlému, který znázorňuje tehdejší pohled na Trhanov, je dílem malíře Šebka, který bydlel v Caparticích na úpatí Čerchova,“ dodává Prantl.

Kromě betlémů nechybí v zámku tradiční vánoční výzdoba. Najdete hned několik různě ozdobených vánočních stromečků, z nichž pozornost poutá zvláště ten, na němž visí háčkované ozdoby – dílo šikovných rukou Evy Rajsové z Pece pod Čerchovem. Tato obec také zapůjčila na výstavu další unikát, a to betlém z roku 1905 od akademického sochaře Bohumila Vlčka, přítele malíře Jaroslava Špillara, který ve zmíněné obci našel druhý domov.

„Myslím si, že je tu zase více věcí než vloni,” pochválila výstavu místní mistryně lidové umělecké výroby Jiřina Lacinová.

A nebyla sama, komu se expozice líbila. Zjišťovali jsme, odkud pochází další návštěvník. „Narodil jsem se v Třebíči, bydlím v Písku, ale odsud mám manželku. Jsem tu poprvé a je to tu moc pěkné. Zatím jsem prošel jen kousek, betlémy jsou moc krásné. Je vidět, že na jedno téma se dá udělat spousta počinů, každý betlém je jiný a zajímavý,” uvedl Deníku Jan Spilka.

S obdivem hleděla na vystavené vánoční dekorace trojice dětí z Klenčí. „Moc se nám líbí svícny i pohledy,” shodli se Eliška Tušková, Tereza Hrušková a Daniel Melich.

Na výstavě nebyla nouze ani o dříve narozené obdivovatele. „Jsem trhanovská rodačka, ale bydlím v Klenčí. Je to pěkné, byla jsem tu už předloni. Koupila jsem si vystřihovací trhanovský betlém pro vnoučata, děda jim ho udělá,” pochlubila se Julie Baarová.

Kromě již zmíněných věcí je na výstavě k vidění i k mání spousta dalších, nechybí ozdoby, perníčky, adventní věnce a dekorace vyrobené dětmi z klenečského Robinsona a Dětského domova ve Staňkově. Z velké části přispěli na výstavu místní i lidé z okolí.

Výstava v zámku se opět (a letos naposledy) otevře v sobotu a v neděli, vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.