Skupina Nová růže se vloni v prosinci po 22 letech vrátila na koncertní pódia. „Uvědomili jsme si, že když návrat neučiníme teď, tak už ho neuděláme nikdy," říká Vilém Čok, zpěvák a baskytarista skupiny. V pátek 5. června Nová Růže zahraje svým fanouškům v domažlickém Letním kině na společném koncertu s triem Aleše Brichty. Začíná ve 20 hodin.


Bylo těžké dát znovu dohromady po 22 letech kapelu Nová růže? Podpořili vás vaši spoluhráči v tomhle nápadu, nebo vám spíše oponovali?
Okolky jsem zaznamenal už zhruba čtyři nebo pět let po rozpadu, kdy jsem přišel s návrhem Novou Růži oživit, ale Ota Balage byl tehdy proti. Tak se to různě protahovalo, vždy byl někdo pro, nebo proti, až to dospělo do finálního stadia, kdy už jsme si uvědomili, že když návrat neučiníme teď, tak už ho neuděláme nikdy.
Dvaadvacet let je pro pauzu v činnosti kapely ohromně dlouhá doba, v tom máme asi prvenství.
Nevím o žádné jiné, která by tolik let nehrála a ve stejném složení se vrátila. Myslím, že to je opravdu unikátní.
I příprava na nynější návrat byla poměrně dlouhá, včetně například všech právních záležitostí. První koncert jsme sice odehráli v prosinci v pražském klubu Roxy, ale už rok předtím jsme návrat připravovali. Bylo to náročné a věřím, že to stojí za to.
Návrat vaší kapely provází poměrně příznivé hodnocení. To muzikanta musí určitě potěšit…
Pochopitelně. Žijeme v tržním prostředí, takže jsme na přízni fanoušků závislí. Budoucnost Nové Růže samozřejmě záleží na jejich zájmu.
Na co se mohou vaši příznivci z Domažlic a okolí těšit při pátečním koncertu? Stavíte repertoár na původních písničkách, nebo zařazujete i nové skladby?
Aby dělala kapela po 22 letech nové věci, smysl v tuhle chvíli nemá, protože je to dlouhá doba, za kterou vyrostla nová generace fanoušků, a pro ně jsou naše písničky nové. Ve své první sezoně chceme oslovit své původní fanoušky, kterým hraní dlužíme, a pokud na sebe naváží mladé publikum, kterému se budeme líbit, tak na to později můžeme navázat skládáním nových skladeb.
Na pátečním koncertu v Domažlicích se budete na pódiu střídat s Alešem Brichtou a jeho triem. Máte více podobných společných vystoupení, nebo je domažlický koncert v této kombinaci výjimkou?
Je to výjimka. S Alešem jsme dlouholetí kamarádi, určitě pětadvacet let. Vídáme se třeba na rockových festivalech, kde se míjíme mezi svými vystoupeními. V Domažlicích to bude určitě příjemné setkání, moc se těším.
V příštím roce se na pódia vrátí Pražský výběr. Už tušíte takhle dopředu, jak se vám povede skloubit tyto koncerty s činností Nové Růže?
Pražský výběr bude mít jen několik exkluzivních koncertů, nebude hrát nijak intenzivně. Vystoupí pouze na osmi českých hradech v rámci hudebního festivalu jako hlavní kapela a v plánu je i velký výjimečný koncert v O2 aréně. Zásadně to určitě neohrozí moji činnost v Nové Růži nebo v mé kapele BYPASS. Aktuální informace se vždy fanoušci dozvědí na mých stránkách vilemcok.com.