VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Všerubech lze zhlédnout výstavu o zpracování konopí

Všeruby – Hned dvě nové výstavy je možno zhlédnout v přízemních prostorách úřadu ve Všerubech.

4.6.2015
SDÍLEJ:

FIGURKY ZE ŠAMOTOVÉ HLÍNY jsou součástí nové výstavy ve Všerubech.Foto: Foto: Ivana Kramlová

Ke stálé expozici Všerubska s fotografiemi z období železné opony, totality a otevření hranic přibyla výstava věnovaná připomenutí 70. výročí konce 2. světové války a druhá návštěvníky seznámí s postavami ze šamotové hlíny, pálené v kaselské peci dřevem nebo v koksovém milíři, které mají vystihnout náladu podzimní slavnosti Konopická.

Jak se to autorce výstavy Marii Kubalíkové z Klatov podařilo, musí posoudit už sami návštěvníci.
„Konopická je název lidové slavnosti dodnes udržované v jižních Čechách na Prachaticku, Vimpersku, Písecku a v okolí Strakonic. Téměř v každé obci v Pošumaví byly domy zvané konopice nebo pazderny, kde se sušilo a zpracovávalo konopí a len," říká k výstavě Kubalíková.

A protože zpracovávání lnu a konopí byla hlavně ženská práce, chtěly ji ženy po jejím skončení také náležitě oslavit.
„V podzimních měsících uspořádaly velikou oslavu, na které se podílela celá vesnice. Najaly muzikanty a zorganizovaly průvod obcí podle daného scénáře. Vše se odehrávalo od poledne do půlnoci, kdy se vlády ujali opět muži," pokračuje Kubalíková s tím, že ji zaujaly jak jednotlivé postavy, ať už jde o muzikanty, drbny, které nesměly nikde chybět, faráře, dohazovače nebo konopičku s konopičákem, kterým se někdy říkalo pazderňák a pazdernička, tak i texty písní, které jsou znovu otextovávány podle momentální situace.

„ V písních se řešily aktuální problémy a vztahy mezi lidmi. Celá akce bývala tak veselá a rozmarná, že se ji pokoušely některé obecní úřady dokonce i zakázat. Naštěstí se jim to nepodařilo, a tak se i dnes v některých obcích můžeme těchto slavností zúčastnit," dodává Konopíková.

„Zájemci o prohlídku obou nových výstav, které budou k vidění do 5. října, i neméně zajímavé stálé expozice Všerubska jsou srdečně zváni ve všední dny v pracovní době úřadu, což je v pondělí a ve středu do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek do 15.30 hodin a v pátek do 13 hodin. Mimo pracovní dobu a o víkendech je možné výstavy navštívit po předchozí domluvě na čísle 728 771 350 nebo na e-mailu: podatelna@vseruby.info. Klíče od expozice jsou na úřadě," informovala pracovnice úřadu Městyse Všeruby Ivana Kramlová.

Autor: Helena Bauerová

4.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Učitelka Lenka Ledvinová blahopřeje Nikole Hejhalové k vítězství ve středoškolské kategorii.

Při soutěži němčinářů klesá počet soutěžících i porotců

Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Běžci z Domažlicka vyběhli na Komošín

Dolany – Běžecký nadšenec Karel Voráček z Dolan u Klatov se rozhodl zpestřit zimní přestávku milovníkům pohybu v přírodě novým běžeckým miniseriálem. V neděli se tak v rámci Zimní běžecké ligy v Dolanech uskutečnil 2. ročník Běhu na Komošín, který si nenechala ujít sedmička zástupců z Domažlicka.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Policie zadržela na D5 dva kamiony převážející běžence

Plzeňský kraj - S řidiči a jejich spolujezdci je nyní vedeno trestní řízení.

Halina Pawlovská bavila domažlické publikum

Domažlice - Populární publicistka, scénáristka a moderátorka Halina Pawlovská bavila ve čtvrtek večer publikum v zaplněném velkém sále domažlického MKS.

Basketbalisté míří do Klatov

Klatovy – Zatímco A – tým domažlických basketbalistů po neúspěšném tažení během minulého víkendu na sever, kde podlehl Ústí nad Labem i Litoměřícím, zápasově pauzíruje, ostatní domažlická družstva čekají dnes zápasy v Klatovech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT