„S předváděním řemesel začneme hodinu po poledni a potrvá do šestnácti hodin. Ukázky jsme připravily s Maruškou Langovou do místnosti vedle Muzea krojů,“ uvedla Deníku Anna Burešová, která má s již jmenovanou kolegyní vznik Muzea krojů i jeho expozici na starosti. Obě ženy, které si shodou okolností vydělávají na živobytí šitím chodských krojů, v muzeu tráví veškerý volný čas.

A koho postřekovské ženy na předváděcí akci pozvaly?

„Snažily jsme se pozvat lidi, kteří předvádějí rozličná řemesla a práce. Jiřina Lacinová z Trhanova předvede malování kraslic, Anežka Sokolová z Dílů ukáže, jak se maluje chodská keramika. Z Dílů přijedou také Jana Rýdlová, která plete nejrůznější košíčky i jiné výrobky z pedigu, a Magdaléna Sokolová, která ovládá vyšívání,“ vyjmenovává Burešová.

„Od nás z Postřekova tam bude Jirka Královec, který ukáže, jak se pletou košíky. Z Horšovského Týna přijede Markéta Plachá, která ukáže návštěvníkům, jak se dají plést nejrůznější věci z papírových ruliček. Pro mnohé bude určitě zajímavým zážitkem vidět Helenu Bílkovou od nás z Postřekova při draní peří,“ doplňuje Langová.

Od počátku června, kdy bylo Muzeum krojů v bývalé postřekovské škole otevřeno, se prý změnila i tamní expozice.

„Muzeum jsme ještě zvelebily. Máme tam udělanou senci. Na zeď jsme přidaly kříž i další figuríny. Makáme v muzeu kolikrát do noci, aby bylo hezké a na pouť připravené,“ podotkla Burešová.

„Při otevření muzea jsem vám ukazovala vyšívané ´kuchařky´ a slíbila, že i ty budou mít svoje místa. Našly je na stěnách, jako tomu bylo kdysi v chodských domácnostech, kdy každá kuchařinka měla vlastní výšivku s rýmovačkou,“ připojila další novinku Langová s tím, že mají radost z toho, že se jim podařilo do muzea umístit i další druhy krojů.

Muzeum bude otevřené v sobotu odpoledne od 14 do 17 hodin. V neděli je obě ženy otevřou od 10 do 11 hodin a odpoledne během ukázek řemesel od 13 do 16 hodin.

„Rozhodly jsme se, že Muzeum krojů zpřístupníme ještě v pondělí dopoledne, a to od 10 do 12 hodin. Myslíme na ty, kteří jsou v Postřekově na pouti u příbuzných a známých a nestačí si je prohlédnout o víkendu. Srdečně k nám zveme všechny čtenáře,“ dodala na závěr Burešová.