Přišel mezi nás i pan starosta. Vzájemně jsme se představili a po několika informacích o významu této akce jsme se vydali na horšovskotýnský zámek, kde nás přivítala služebná Bětka a uvedla nás do zámeckého kina. Zde nás kameraman Honza seznámil se svým koníčkem tvorbou dokumentárních filmů. Po zajímavém vyprávění jsme zhlédli jeho tři filmy. První o historii města Horšovský Týn, další dokument byl o průběhu filmového festivalu Juniorfest v našem městě a poslední byl zaměřen na svátky jara Velikonoce. Dozvěděli jsme se, jak se malují chodské straky krásná velikonoční vajíčka.

Na nádvoří zámku nám pak předvedla své vystoupení Práčata z Týna. Ukázala nám souboj Vikingů, zápolení husitů a šermířskou školu s kordy. Pak jsme se pokusili osvobodit bílou paní Zigunu z Gutštejna a několik dalších duchů, kteří nemohou najít klid. Po podepsání osvobozovací listiny a získání vzácného amuletu v tajemném hradním sklepení se nám to podařilo. Za odměnu nás paní Bětka provedla částí zámku a zámecký pán nás pak zavedl do krásné zámecké knihovny, kde nám ukázal vzácné knihy a řekl nám o nich hodně zajímavých věcí. Fundovaně odpověděl na všechny všetečné otázky a pak jsme byli uvedeni do zámecké kaple, kde na nás čekal sám pan Andersen. Děti vyslechly zajímavé vyprávění o jeho tvorbě a životě. Závěr pak patřil opět návštěvě zámeckého kina, kde jsme zhlédli pohádku „O hruškách ušatkách a jablíčku parohátku", jejímž autorem je Jan Drda. Zámek jsme opustili s lampiony v ruce a na cestě do knihovny nás ochraňovali šermíři ze skupiny Samotáři. Hladoví a zmrzlí jsme se posilnili, zahřáli čajem a už na nás čekala společenská hra Tik tak, písničky za doprovodu našeho trubadúra a ve 24.30 jsme se začali chystat ke spaní. Četlo se do 2 hodin, kdy už všichni spokojeně oddychovali.

V sobotu nás čekalo vyprávění o oblíbených knihách, které si připravili naši nocležníci. Pak jsme si ještě zahráli několik her, vyzkoušeli vědomostní testy o díle Jana Drdy a tvorbě Josefa Čapka, rozdali pamětní průkazy a pohlednice a v 10 hodin si své ratolesti přišli vyzvednout rodiče. Všichni odcházeli s úsměvem na tváři, což určitě svědčí o tom, že byli s průběhem akce spokojeni.

Miloslava Baxová, vedoucí knihovny