Konala se tam totiž benefiční akce s názvem Rytířské pohádky se zvířátky aneb Dva na koni a jeden na oslu, spojená s otevřením Muzea venkovských řemesel.

V hlavní roli pohádky se předvedlo rytířstvo skupiny historického šermu Pantaleon z Tlučné u Plzně, vystoupila skupina historického tance Arvena a nechyběla ani prohlídka stájí a představení zvířecích obyvatel útulku.

Pro návštěvníky byl připraven řemeslný jarmark, ukázka strašidel a střítků ze Sedmihoří a také možnost svezení se na koních a pomazlení s útulkovými zvířátky.

Zlatým hřebem pak bylo otevření Muzea venkovských řemesel, které vedoucí útulku Blanka Filipová s manželem vybudovali na půdě statku.

„Nastřádalo se nám hodně věcí, které se na statku dříve používaly. Další exponáty jsme získali od přátel nebo zakoupili,“ říká Filipová.

V nevelkém muzeu najdete řadu zajímavých předmětů, které bývaly součástí každodenního života našich dědečků a babiček – dřevěné lopaty na chléb a struhadla na zelí, kolovrátky, valchy, postroje a chomouty, nákladní sáně, 120 let staré ševcovské ´dědky´ na výrobu bot, dřevěné pípy a mnoho dalšího.

„Malovanou truhlu jsme zachránili před spálením, kroj je po mojí prababičce. A hádejte, k čemu je tohle,“ říká Filipová a ukazuje řadu exponátů, jejichž účel bude jistě mnohému záhadou, ať už jde o vědro s chladícím zařízením, stroj na výrobu tvarohu a sýra, dřevěnou pastičku na myši či dřevěné kružítko téměř obřích rozměrů.

„Někdy byl docela problém zjistit, co k čemu slouží. V Plzni nám prodali historickou pračku a pak se ukázalo, že jde o máselnici. A vystavujeme i jeden předmět, na jehož účel jsme zatím nepřišli,“ tvrdí Filipová.