Lomeček u Starého Klíčova se opět po roce stane domovem sochařů a hudebníků. Od soboty 31. července do úterý 10. srpna tam bude probíhat již šestý ročník Mezinárodního sochařského sympozia.

Narozdíl od minulých let, kdy mohli pozvaní umělci tvořit ve vší volnosti, budou letos sochaři pracovat na jednotném tématu, které zní ´Dětský ráj´.
„Můj úplně původní nápad byl pořádat tematická sympozia, při kterých by se vytvářelo něco pro děti. Potom se to však nějak ´zvrtlo´ v umění. Takže nyní se vracíme k původnímu plánu,“ vysvětluje hostitel a pořadatel Zdeněk Zrůst. Podle něj by mělo vzniknout jedno společné dílo, na kterém dostane každý umělec svůj prostor a které by potěšilo především ty nejmenší.

„Hlavní myšlenkou je, aby se umělci opět cítili jako děti, představili si, co by jako děti chtěli mít, a realizovali to teď, když už k tomu mají prostředky. Krásně to přiblížila moje partnerka Šárka: ´Někam si vlézt a prostě tam jenom být.´ Nic technického, ani složitého,“ popisuje pořadatel.

K tomuto účelu bude umělcům jistě více než vhodným materiálem kmen mohutné staré vrby, která byla letos poražena v parčíku naproti Hubrovně v Domažlicích. „Uvnitř je shnilá a má tedy dutinu, což je pro nás vlastně výhoda,“ tvrdí Zrůst, připojuje poděkování Domažlickým městským lesům a dodává, že o dřevo nebude nouze ani letos.

Na sympozium v Lomečku letos zavítá sedm sochařů – Tomáš Tichý, Michael Rittstein a Jan Kondrys z Česka, Vincent Brodin a Irene Le Goaster z Francie a Umberto Righero a Isabela Corni z Itálie.

„Na všechny se moc těším. Irene Le Goaster je v současné době velmi úspěšná a k nám se vrací po třech letech, a Umberto Righero se už tak trochu stal i naším maskotem,“ říká Zrůst.

Ani letos nebudou návštěvníci ochuzeni o zajímavé hudební produkce.

„Koncerty tady mají opravdu specifickou atmosféru. Rozhodně bych doporučil ve čtvrtek vystoupení Romana Dragouna, skvělého skladatele a pianisty. Vpátek pak vystoupí new age kapela Please the trees se zpěvákem, jehož hlas se podobá hlasu Davida Bowieho, a především skupina DG 307, která tu vystoupí už potřetí a každým rokem jejich umění graduje, přestože hrají už třicet let. A navíc na svůj koncert plánují i jedno překvapení,“ láká Zrůst a připomíná, že kromě ohlášených vystoupení se v Lomečku objeví i další hudebníci, jako například Pavel Plánka či Miki Nop z kapely Sto zvířat.

Zajímavou novinkou letošního sympozia bude také mobilní kino či možnost pozorování zooplanktonu digitálním mikroskopem, který přiveze sochař a zároveň profesor Umberto Righero z Itálie.

Koncerty v Lomečku:

Začátek vždy v 21 hodin

Sobota 31.7. BASARAB (DE/BY)

Středa 4.8. Zdenek Bina + Honza Urbanec (CZ)

Čtvrtek 5.8. Roman Dragoun (CZ)

Pátek 6.8. DG 307 (CZ)+ Please the trees (CZ)

Sobota 7.8. Monika Načeva (CZ)-Justin Lavash (UK) + Pavel Zajíček-Tomáš Vtípil (CZ)

Neděle 8.8. Geert Waegeman + Cro Magnon (BE)

Možná přijde: Vladimír Václavek