U příležitosti výročí osvobození by měli v sobotu 5. května postupně navštívit Horšovský Týn, Domažlice, Kdyni a Koloveč.

Akci organizuje Military Car Club Plzeň v čele s předsedou Rudolfem Bayerem.

„V koloně budou různá válečná vozidla, mezi nimi i různé unikáty. Ještě není uzavřená prezence, přesný počet účastníků kolony neznáme, ten se upřesní v posledních hodinách před jejím výjezdem. Byli pozváni Belgičani a Holanďani. Každého srdečně zveme, aby se přišel na konvoj podívat," říká domažlický člen klubu Amar Ibrahim (na snímku).

„V Horšovském Týně budeme mezi půl desátou a desátou, po zastávce se pojede dál. Do Domažlic přijede kolona na náměstí přibližně v půl dvanácté a zdržíme se do jedné hodiny, možná do půl druhé. Pak se budeme přesouvat do Kdyně, tam budeme zhruba kolem 14. hodiny a odtamtud přes Koloveč zamíříme na přehlídku do Plzně," dodává Ibrahim. Lidé by si konvoj neměli nechat ujít, neboť se letos podařilo do Domažlic zajistit přesně v den osvobození početný konvoj.

Ten je součástí již 22. ročníku CONVOY OF REMEMBRANCE 1945, jehož tradice vznikla 6. května 1990, při 45. výročí osvobození Československa, kdy si po dlouhých letech mohli lidé svobodně připomenout, že jihozápadní Čechy neosvobodila Rudá armáda, nýbrž armáda USA.