„Postupně zjišťuji, který zaměstnanec je pro naše společné dílo vhodnější jako hráč na nějaký hudební nástroj a který může v díle zpívat. Proces je to dlouhodobý, na jeho konci by ale mělo být unikátní dílo,“ říká Debashis Chaudhuri.

Podle dirigenta je mezi zaměstnanci dost hudebně nadaných lidí, ale  brzdí je stud.
„Lidé tady  mají velmi malé sebevědomí. I když umí hrát na nějaký nástroj nebo zpívat, stydí se. To je přesný opak lidí v Americe. Tam umí minimum, ale sebevědomě se chlubí, že umí. Já tady ale nehledám žádný hudební zázrak. Jde o to spojit dva světy. To znamená, aby lidé z různých profesí nahlédli do světa umělců. Když se zdejším zaměstnancům podaří odhodit stud a ukázat, co je v nich, stvoříme společně zázrak. Tento projekt je pro mne srdeční záležitost,“ říká Chaudhuri s tím, že ještě všechny čeká spousta práce, ale už nyní je poznat, jak moc mají Češi rádi hudbu.

Zatím bylo vybráno 25 zaměstnanců domova, kteří mají nějaké hudební nadání.

„Pokud by stud někoho z nich odradil, sáhnu do řad jejich dětí. Zdrojů mám dost, takže vznik díla  ohrožen nebude. Věřím, že jakmile začneme zkoušet dohromady, přestanou se lidé bát. Máme dost času, představení je naplánováno na 20. června zde v Domově,“ vysvětlil Chaudhuri.

Indický dirigent chce utvořit hudební dílo v rámci projektu takzvané umělecké intervence, který je dosud znám především v zahraničí.

„Tento projekt začal původně ve Švédsku, kde měl obrovský úspěch. Pokusili jsme se ho rozšířit i do jiných zemí a myslím, že se nám to zatím daří. Lidé umění milují a  rádi nahlédnou pod jeho pokličku. I pro mne je to něco zcela nového. Při koncertě vím, co budu dirigovat a co mne čeká, zatímco tohle je jedna velká neznámá,“ dodal Chaudhuri.