Pouť, která se váže k poutnímu kostelu svaté Anny, starému více než pět set let, potrvá až do neděle. Přečtěte si, na jaké zajímavosti můžete během slavností narazit.

„Anenská pouť bude oficiálně zahájena ve čtvrtek v 19 hodin, a to slavnostním koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v podání sedmdesátičlenného koncertního sboru ze Švýcarska,“ uvedla ředitelka Mětského kulturního střediska Leona Císlerová.

V pátek odstartuje na náměstí pouťové rockování, na kterém se představí například Xindl X nebo Děda Mládek Illegal Band, a horšovskotýnští ochotníci sehrají v kinosále premiéru nové hry Nejstarší řemeslo.

V sobotu a v neděli se na podiu představí hudební skupiny různých žánrů, zazní hudba historická, rocková, folková, dechová, irská, jazz i pop.

„Jmenovitě bych ráda pozvala na sobotní koncert Karla Kahovce, Viktora Sodomy a George and Beatovens, dále na swingový a jazzový band Melody Makers,“ vyjmenovává Císlerová s tím, že žávěr večera bude patřit zcela nové kapele Romana Vojtka Fantastic 80. „Pro milovníky dechovky jsme připravili na neděli koncert Stavovanky, která si tentokrát pozvala oblíbeného Josefa Zímu,“ dodala.

Folková skupina Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského Neřež potěší své příznivce v neděli odpoledne. Po nich vystoupí poprvé v Horšovském Týně kapela České srdce, která hraje rockové skladby inspirované keltskou hudbou. Hudební program slavností završí koncert rockové legendy Vladimíra Mišíka.

Součástí slavností v Horšovském Týně bude tradičně v sobotu a v neděli Staročeský jarmark. Spodní část náměstí se změní v historické tržiště s ukázkami dávných řemesel. Na jarmarku můžete ochutnat staročeské dobroty, domácí preclíky, placky, palačinky, medovinu, trdlo, ale také pečené sele. „K dobrému jídlu si můžete poslechnout středověkou hudbu v podání skupiny Gutta, flašinetáře, obdivovat tanečníky ze souboru Octavius nebo umění kejklíře či kouzelníka,“ připomíná Císlerová.

Na státním zámku bude o pouti možno navštívit hned dvě výstavy, a to zábavnou expozici kostýmů z televizních pohádek Zpátky do pohádky a výstavu bonsají Jaroslava Glasera.

V areálu u hudební školy proběhne chovatelská výstava a novinkou budou nedělní farmářské trhy. V programu nechybí ani filmová představení, střelecká soutěž pro děti i dospělé, cyklotrialová show, trhy na náměstí, pouťové atrakce v prostranství u kina a hudební produkce v místních restauracích.

„K oživení tradice svátku svaté Anny došlo v roce 1991, kdy do města přišlo procesí věřících poutníků německého města Schönsee,“ vysvětluje Císlerová. „Od té doby každoročně přichází v rámci slavností do Horšovského Týna poutní procesí ze sousedního Bavorska přes hraniční přechod Švarcava ke kostelu sv. Anny Na Vršíčku, kde i letos proběhne krátce po poledni poutní mše svatá,“ dodává.

Nedělní mše svatá se uskuteční v kostele sv. Petra a Pavla na náměstí v půl jedenácté, odpolední nedělní mše se bude konat v kostele Všech svatých v Horšově od 16 hodin.