„Tradičně na konci července ožívá město Horšovský Týn pouťovými oslavami. Anenská pouť v Horšovském Týně je každoročně nejvýznamnější kulturní a společenskou akcí v Plzeňském kraji. Láká na hudební vystoupení, historický jarmark, divadlo, filmová představení, výstavy, střeleckou soutěž, atrakce a další," říká jedna z hlavních organizátorek Leona Císlerová z Městského kulturního zařízení Horšovský Týn.

Středobodem pouti je oblíbený historický jarmark ve spodní části náměstí, na kterém si návštěvníci mohou zakoupit originální výrobky, ochutnat voňavé staročeské dobroty a zhlédnout ukázky různých řemesel. Dobovou atmosféru dotvoří středověká hudba, šermíři a burácení středověkých palných zbraní.

Tip: kde zaparkovat?

– areál za ZKD (COOP Tuty, ulice E. Beneše)
– u sýpky, Masarykova
– za Praktikem, Littrowa
– pod klášterem, Plzeňská
– u stadionu, Masarykova
– u marketu COOP, Pivovarská
– parkoviště u hasičské zbrojnice a oplocený areál mezi zbrojnicí a zahrádkami, Vrchlického

Na scéně v horní části náměstí pak každoročně probíhá hlavní kulturní program, který připravuje městské kulturní zařízení.

„Opět se tam prolne hudba mnoha žánrů pro všechny věkové generace. V rámci pátečního Pouťového rockování vystoupí Sebastian, Miro Šmajda, Bára Poláková, Aleš Brichta, AC/DX a další. V sobotu se můžete těšit například na Jožku Šmukaře, Těžkej Pokondr, Petera Nagyho s kapelou Indigo a večer završí Ged Band s rockovými hity od U2, Boba Dylana, Stinga a tak dále," zve Leona Císlerová s tím, že v neděli by si návštěvníci neměli nechat ujít ani dechovku Jihočeští rodáci, folkový kvartet Klíč, swingové Hot Sisters. Závěr pouti pak bude patřit Michalu Prokopovi s kapelou Framus Five.

V rámci slavností probíhají i další doprovodné akce, například chovatelská výstava, divadelní představení v klášteře, výstava bonsají či plastikových modelů nejen z 2. světové války, střelecká soutěž o putovní pohár, výstava filmových kostýmů na zámku. Příznivci sportu se po dlouhé době opět letos mohou těšit na fotbalová utkání na stadionu. Horšovskotýnské kino v rámci slavností nabízí filmy ve 2D i 3D, pro děti i dospělé, premiéry i úspěšné reprízy.

Chybět samozřejmě nemohou ani pouťové atrakce a sobotní poutní mše svatá ve více než pět století starém kostele sv. Anny na vršíčku za městem, která opět navazuje na příchod procesí ze Schönsee.

Program:

Pátek
Náměstí – hlavní pódium – koncerty
moderuje Radek Nakládal
15.00 – Emoce
16.00 – Zastodeset
17.00 – Sebastian
19.00 – Barbora Poláková
20.30 – Miro Šmajda a Terrapie
22.00 – Aleš Brichta Project
23.30 – AC/DX

Restaurace
20.00 - Víla Análka – Sport Bar Kobra
20.00 – Harlet – restaurace Radbuza
21.00 – Starý Psi – rest. Čerchovanka

Sobota
Náměstí - hlavní pódium – koncerty
moderuje David Brabec
11.00 – Myš&Maš – pohádkové písničky a soutěže pro nejmenší
12.30 – Kamašně – švihácký folk
14.30 - Jožka Šmukař s cimbálovkou
16.30 – Crazy Dogs – rock and roll
18.30 – Těžkej Pokondr – známé duo
20.30 – Peter Nagy&Indigo
22.30 – Ged Band – rock a pop

Restaurace
20.00 – Dexons Music – Sport Bar Kobra
20.00 - Plektrum - Radbuza
20.00 – Teyno blues band – Restaurace pod radnicí
21.00 – Ancient Flash – rest. Čerchovanka

Neděle
Náměstí - hlavní pódium – koncerty
moderuje Pavel Cích
11.30- Quercus – historická hudba
13.00- Jihočeští rodáci – dechovka
15.00- Klíč kvartet – folk
17.00 – Hot sisters s kapelou – swing
19.00 – Michal Prokop& Framus five – rocková legenda

Restaurace
17.00 – Brufen – Sport Bar Kobra i
17.00 – Spirála theatre show – Čerchovanka

Doprovodné akce:
Staročeský jarmark – spodní část náměstí.
9.00 -18.00 – ukázky řemesel a prodej
Výstava plastik. modelů J. Škampy – sál MKS H.Týn
Pouťové atrakce – prostranství u kina
Trhy na náměstí
Chovatelská výstava ČSCH H. Týn
areál ZUŠ.
Mše svaté:
so – 12.00 příchod procesí ze Schönsee mše v kostele sv. Anny.
ne – 10.30 – mše svatá v kostele sv. Petra a Pavla na náměstí.
16.00 – mše svatá v kostele Všech svatých v Horšově.
Střelnice za hřbitovem:
so – 9.00 střelecká soutěž o pohár
Rozhledna na Šibeničním vrchu – volně
přístupná. Další info na www.mkzht.cz.

Historický jarmark

Sobota
Práčata z Týna – středověké ukázky od 10.30 a 15 hodin
Darkness – ukázky palných zbraní od 12 a 16 hodin
Regulus – družina historických půtek od 14 a 18 hodin
Festung – šermdivadlo od 17 hodin

Neděle
Quercus – středověká hudba od 10, 13, 14.30 a 16.30 hodin

Mušketýři v klášteře

Zajímavé bude jistě i přestavení Tři mušketýři, které v neděli v 10.30, 13.30 a 16 hodin sehrají Práčata z Týna v prostorách kapucínského kláštera. Příběh slavných mušketýrů a jejich mladých vzpurných potomků se bude odehrávat na celkem šesti scénách. „Diváci se tak budou přesouvat po celém klášteře a pohybovat se společně s námi příběhem. Bude se bojovat o klášter, plánujeme slézat zdi na lanech, používat žebříky i palné zbraně, celé to bude takové akční," popisuje vedoucí skupiny Emanuel Svoboda. Kapacita každého představení je nejvýše 80 návštěvníků.

Karel IV. na zámku

V Erbovním sále Státního hradu a zámku Horšovský Týn probíhá výstava kostýmů a rekvizit z filmů o Karlu IV. – Slasti Otce vlasti, Noc na Karlštejně a Hlas pro římského krále.
K vidění je více než 50 kostýmů a ještě více rekvizit. Každý si může vyzkoušet kroužkovou zbroj a vyfotit se na replice trůnu z Pražského hradu.

Na pouti se představí i chovatelé

 Anenská pouť v Horšovském Týně je velkým svátkem i pro tamní chovatele. Ti jako každým rokem budou ve svém areálu pod náměstím pořádat výstavu.
Té se vždy účastní celá řada vystavovatelů nejen z našeho regionu.
„Na letošním již 23. ročníku budou k vidění králíci, holubi, drůbež vodní i hrabavá, nutrie, po oba dny také exotické ptactvo, samozřejmě ovce a kozy se svými mláďaty, pštrosi a selata. V sobotu proběhnou různé ukázky, například stříhání či pasení ovcí, předení vlny a podobně," vyjmenovává za organizátory Jaroslav Polák.
„O sobotní 10. hodině vypustí chovatelé poštovních holubů své závodníky, můžete též posedět při harmonice. Po oba dny můžete svést své ratolesti na koních či ponících, z afrických pouští se na cestu do Horšovského Týna již vydal velbloud Efendi," dodává.
Tradiční součástí je bohatá tombola, hlavní cenou bude po oba dny živé sele. Zajištěno je občerstvení, návštěvníci mají možnost nakoupit chovná zvířata. V neděli předvede své jezdecké umění Štěpán Musil. Výstavy se aktivně zúčastní chovatelská mládež i žáci SOU a SOŠ H. Týn.
Otevřeno bude v sobotu od 8 do 18 hodin, v neděli od 8 do 16 hodin, děti do 15 let neplatí vstupné. Ceny vítězům tradičně předá starosta města.
Horšovskotýnští chovatelé pořádají výstavu ve spolupráci s Krajským sdružením svazu chovatelů ovcí a koz a s firmou Fadis Osiva s.r.o.