Trochu živých i suchých květin a jiných přírodnin a především zručné ruce a nespoutanou fantazii – tyto ingredience potřebovalo devět dívek, které se v Horšovském Týně zúčastnily tradiční zahradnické soutěž ve vazbě a aranžování květin a přírodnin pod názvem Chodský kvítí.

Již osmého ročníků soutěže se zúčastnily žákyně tří odborných škol z Plzeňského a Středočeského kraje: SOU Toužim, OU Kunice a ZŠ a OŠ Horšovský Týn.

Soutěžící musely zvládnout trojici úkolů a v časovém limitu vytvořit  aranžmá na témata Velikonoční variace, Advent nás nutí k zamyšlení a Masopust, masopust, jen mě, holka, neopusť.

Zatímco v prvních dvou úkolech si dívky vystačily s působivě aranžovanými květinami, sušenými rostlinami a dalšími přírodními materiály, masopustní téma jim dovolilo použít vše, co je napadne, a v prostorách městského kulturního zařízení tak vzniklo několik zajímavých aranžmá využívajících i celé figuríny masopustních maškar.

„Vytvářím klauna," prozradila při práci Aneta Fišerová z Toužimi. „Mám připravenou figurínu, k jejímu naaranžování použiji suché květiny, větve, látku a peříčka. Chci ho stylizovat do modré barvy," vysvětlila.
Vyhlášena byla sice tři nejlepší družstva i jednotlivci, přesto ani jedna ze soutěžících neodešla bez ocenění za práci, kterou předvedla.

„Plnění soutěžních úkolů bylo velmi náročné nejen časově, ale bylo třeba skutečné zručnosti, představivosti a trpělivosti," uvedla  Marcela Šalounová, zástupkyně ředitelky pořádající ZŠ a OŠ Horšovský Týn. „Tříčlenná porota i hosté se však shodli na tom, že každé dílo je mistrovským kouskem," dodala. Mezi pozvanými hosty tradičně nechyběli ani zástupci krajského úřadu.

Výsledky

Soutěž jednotlivců
1. Kuchařová Jana, OU Kunice
2. Burdová Tereza, OU Kunice
3. Krátká Lucie, ZŠ a OŠ H. Týn

Soutěž družstev
1. Odborné učiliště Kunice
2. ZŠ a OŠ Horšovský Týn
3. Střední odborné učiliště Toužim