Do Domažlic zavítá Chor uralských kozáků, aby zazpíval od 19 hodin na koncertě v arciděkanském chrámu.

„Zakladatelem sboru byl v roce 1924 Andrej Scholuch. Chór se díky němu stal pojmem. Účinkování sboru zastavila II. světová válka, jeho členové zmizeli do světa. V letech 1951 až 1955 pak opět vedl Andrej Scholuch Chór černomořských kozáků,“ přiblížil Deníku manažér sboru Richard Šula.

Zajímalo nás, odkud sbor pochází. „Patříme mezi hudební tělesa, která mají svůj domov v Německu. Uralští kozáci jsou jedni ze sedmi nejznámějších sborů. Počátky jejich vystupování, jak jsem zmínil, spadají do doby před více než 80 lety. tehdy, po roce 1917, zažila ruská říše velký otřes, což vyhnalo z Ruska řadu lidí, včetně kozáků. Rozeseti do mnoha zemí Evropy a Ameriky se po létech znovu našli, scházeli se rodiny a přátelé a právě při těchto setkáních ožívaly jejich staré písně,“ říká Šula s tím, že ač zakladatel chóru zemřel roku 1972, sbor nezanikl. Jeho cílem je představit posluchačům hudbu a staré tradice. Nezapomíná se při tom na lidové a také veselejší písně.

A proč se chór představí právě v Domažlicích? Proč v kostele? „Děláme turné po evropských zemích. Nyní jsme byli v české republice tři roky po sobě a zazpívali ve velkých městech. Nyní jsme se rozhodli, že navštívíme i menší místa, volba padla například na Prachatice a také na Domažlice.

V kostele proto, že se jedná o liturgické a lidové písně carského Ruska, které se už z principu snažíme neprezentovat v kulturních domech,“ vysvětluje s tím, že předprodej zajišťuje za 230 korun domažlické infocentrum na náměstí Míru. V místě koncertu bude vstupné o padesát korun dražší, ale děti do 14 let mají vstup zdarma.