„Uživit se dnes ilustrací knih není nic jednoduchého," konstatoval při úterní vernisáži kurátor Marcel Fišer, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu.

„Doby, kdy se vydávaly knihy s výpravnými ilustracemi, jsou dávno pryč. Je s podivem, že se česká ilustrace stále drží a je stále na vysoké úrovni. Právě Alžběta Skálová k ní přispívá velkým dílem," pokračoval Fišer.

„Uživí se jen absolutně nejlepší a ona k nim patří, což dosvědčují mimo jiné i mnohé ceny, které získala – mezi nimi například ocenění v soutěži Nejkrásnější česká kniha nebo Magnesia Litera 2011 za knihu pro děti a mládež," dodal kurátor domažlické výstavy.

Dodal také, že ilustrace mladé umělkyně jsou výpravné, svrchovaně výtvarné a jsou nejen ilustrací k textu, ale otevírají i prostor k velké představivosti, čímž ilustrace posouvají na úroveň textu.

„Domažlická výstava zahrnuje díla z celého jejího tvůrčího období. „Představuji i ilustrace z období, kdy jsem ještě byla na škole. Výběr jsem měla trochu jednodušší, protože jsem vycházela z rozsáhlejší kolekce pro svoji předchozí putovní výstavu. Tu jsem jen částečně obměnila," řekla jedenatřicetiletá ilustrátorka Deníku a pokračovala: „Snažila jsem se zachovat živost, aby bylo vidět, jak ilustrace vznikají. Nejsou vidět pasparty, ale okraje ilustrací. Je tak patrné, že jde o ruční práci, žádný počítač."

Vernisáže se zúčastnili i autorčini rodiče, oba významní čeští ilustrátoři.

Ve svém úvodním slově Marcel Fišer připomněl i dědečka Alžběty Skálové, který byl rovněž výrazným českým malířem a ilustrátorem.

Skálová je jednou z posledních autorek vystavujících v současném sídle domažlické galerie. Ta se za několik měsíců přestěhuje do variabilnějších prostor ve zrekonstruovaném Muzeu Jindřicha Jindřicha v Husově ulici.

Alžběta Skálová

* 20. prosinec 1982 Brandýs n.L.
- grafička a ilustrátorka
- věnuje se malbě, tvoří grafiky, objekty a textilní hračky
- je výraznou ilustrátorkou, zejména knih pro děti
- studovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (Jiří  Barta – ateliér filmové a televizní grafiky,  Juraj Horváth – atelier Ilustrace a grafiky
- absolvovala stáže v USA a Francii