Tóny dud Vladimíra Kováříka a Jaroslava Pečeného se zpěvem Dany Freiové ukončily v atriu Chodského hradu výstavu Dudy v proměnách místa a času.

Hudebnímu zakončení výstavy, kterou měli možnost během turistické sezony vidět tisíce návštěvníků Muzea Chodska, předcházela její prohlídka doplněná zajímavým vyprávěním majitele sbírky dud, dudáka a jejich výrobce Vladimíra Kováříka.

„Bylo mi 12 let, když jsem se k dudám dostal. Měl jsem možnost hrát vedle doktora Stanislava Svačiny, jehož bratr Rudolf žil tady v Domažlicích. Od něho jsem pochytil první dudácké krůčky,“ předeslal Kovářík předtím, než začal návštěvníky dernisáže výstavy seznamovat se zajímavostmi ze světa dud.

Necelé dvě desítky příchozích pak měly možnost seznámit se s prvopočátky hraní na tento lidový nástroj a dozvěděli se, v jakých zemích a na který typ dud se hraje.

„Nedělal jsem si iluze, že na dernisáž přijdou davy lidí. Koneckonců je po sezoně. My teď začneme připravovat výstavu na období adventu, která bude letos zaměřena na med, včelaře a perníky, což souvisí s Vánoci,“ uvedl Deníku ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl.