Sportovní klub Sněhaři Domažlice v sobotu oslaví 100 let od založení a při této příležitosti bude po sedmi letech znovu obnoven oblíbený recesistický lyžařský závod CHODSKÁ létobabí LýŽE.

„Blíží se den, kdy na závěr letní lyžařské sezony obují své klasické dřevěné běžky ti nejlepší a nejodvážnější z nás ve vrcholném štafetovém závodu po asfaltových, lesních, kamenitých a travnatých tratích," popisuje prezident závodu Pavel Morysek. Trasa štafetového závodu tříčlenných družstev na běžkách totiž povede silnicí i lesem a kromě lyží patří k povinné výstroji závodníků samozřejmě šály, kulichy a teplé zimní oblečení. „Již teď je jisté, že své síly a zimní oděvy spolu poměří družstva z Pece, Chodova, Klenčí a Plzně. A dokonce i z jihu naší republiky přímo Znojmo vysílá své zástupce," dodává prezident a vzkazuje každému, kdo by se rád zúčastnil, ale chybí mu kompletní družstvo či patřičné lýže, aby i tak přišel s touhou závodit. „On se nějaký kolega do party ještě před závodem najde, nebo si družstva vypomohou jak členy, tak lyžařským vybavením," poznamenává.

Prezence začínají v 10 hodin u chaty Šebkovna v Caparticích. Do startu ve 13 hodin proběhnou lékařské prohlídky, kontrola výstroje a slavnostní slib účastníků štafet, že nic a nikoho šetřit nebudou. „Ale pozor!" varuje Morysek: „V případě příznivých sněhových podmínek se závod nekoná!"

Kromě závodu, během kterého jistě nebude o legraci nouze, bude v sobotu probíhat i oslava 100 let Sněhařů Domažlice. Ti srdečně zvou všechny své stávající i původní členy. U příležitosti významného jubilea byl vydán i almanach, který shrnuje dění kolem klasického i sjezdového lyžování a který bude na oslavách k dispozici.

„Celé akce se účastní i významní reprezentanti naší země v tomto sportu, kteří jsou připraveni k autogramiádě a podělit se o své zážitky," připomíná Morysek. „Ve 14 hodin budou všichni slavnostně přivítáni a také budou představeni někteří vítězové Chodské třicítky, což je nejstarší lyžařský závod Evropy společně s Vassovým během ve Švédsku," dodává.

Sněhaři návštěvníkům představí svou techniku a k vidění bude i terénní technika od kolegů z Německa. Zajištěno je také občerstvení, muzika v podání kapel Zrcadla.cz, Lenka & K.band, Dýně a Mastnej flek. Detailní program dne a podrobnější informace o závodu najdete na webových stránkách www.snehari.cz.