Stovky tisíc kubických metrů dřeva ´pokácel´ v našem regionu v noci ze čtvrtka na pátek 19. ledna 2007 orkán Kyrill. Prohnal se celým Českem a také na Domažlicku způsobil vlastníkům lesních porostů obrovské škody.

S Kyrillem byl tehdy spojen i zákaz vstupu do lesů plných padlých, rozštípaných či vyvrácením hrozících stromů. majitelé lesů bezprostředně po řádění orkánu nedokázali odhadnout, jak dlouho jim likvidace polomů bude trvat.

Pohled na nevídanou spoušť vháněl do očí slzy tvrdým chlapům, na leccos zvyklým správcům lesů.

„Kyrill nám 'pokácel' téměř jeden roční úkol těžby, což je v našem případě 23 100 kubických metrů dřeva. Zasáhl starší smrkové porosty. Kalamita ovšem zvyšuje náklady na zpracování o 40 %," uvedl tehdy Deníku ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda.

Co se týče škod, podstatně hůře na tom byly Lesy České republiky. Vůbec největší škody zaznamenala jejich domažlická správa, kalamitu odhadla přibližně na 90 tisíc kubíků dřeva.

O něco méně pak škodil Kyrill na Horšovskotýnsku, kde správa Lesů ČR odhadla oběť orkánu na zhruba 75 000 m³.

Na jedné straně měli správci lesů snahu co nejdříve porosty vyčistit, aby v nich nedošlo ke kalamitě další, a to kůrovcové. Na druhé straně museli počítat s tím, že kalamitního dříví bude kvůli Kyrillu v republice nadbytek, bude oproti klasické těžbě nevalné kvality. Obojí se nepříznivě odrazí jeho na beztoho již nízké ceně.

Největší škody po Kyrillu na Domažlicku

Rozsah kalamity u největších vlastníků lesů v regionu:

■ Lesy České republiky, správa Domažlice cca 90 000 m³

■ Lesy ČR, správa Horšovský Týn cca 75 000 m³

■ Domažlické městské lesy cca 20 000 m³

Popadané stromy, lidé bez elektřiny

Kyrill se vyřádil v roce 2007 i v menších lesích, řada obcí zůstala při jeho ´návštěvě´ bez elektrického proudu.

„Bez proudu jsme byli přesně čtyřiadvacet hodin. Naštěstí fungoval alespoň obecní vodovod s dostatečnou rezervou v nádrži," sdělil nám tehdy starosta Mezholez u Kdyně Václav Němeček, jenž takovou kalamitu, jakou orkán způsobil v obecních lesích, nepamatoval.

V Krchlebech nemohli péct koláče.

„Zrovna v pátek bylo nejvíc zakázek a my byli bez elektřiny," popsala problémy Helena Konopíková s tím, že zklamali i svatebčany, kterým nemohli připravit výslužku.

Ve městech Kyrill ohýbal informační tabule, shazoval tašky ze střech, a dokázal dokonce 'položit' i sloupy veřejného osvětlení.

V zámeckém parku v Horšovském Týně povalil orkán několik vzrostlých stromů. Listnáče ale padaly i na silnice.

„Jeden spadl přímo před linkový autobus. Naštěstí se nikomu nic nestalo," připomínáme vyjádření starosty tamních dobrovolných hasičů Petra Lahody.

Kolovečtí raději po vichřici, která ulomila vršek jednoho z mohutných smrků na náměstí, odstranili i další jehličnany. „Rostly v těsné blízkosti domů, nechtěli jsme riskovat," prohlásil poté starosta Václav Pergl.

Osm let a měsíc po orkánu Kyrill

Majitelé lesů i příroda se snažili za uplynulých 97 měsíců s následky orkánu vyrovnat. Přesto je jeho řádění v místech, kudy se prohnal, stále znát.

„Měli jsme to štěstí, že jsme hned zpočátku nasadili při odstraňování kalamity tři harvestory. De facto se nám díky nim podařilo do konce třetího čtvrtletí téhož roku kalamitní dříví zpracovat. Především se jednalo o již narušené smrkové porosty Na Kočárku a dále i stromy v lesích mezi Babylonem a Českou Kubicí. V roce 2008 se nám tyto plochy podařilo i zalesnit. Samozřejmě už jsme vysazovali smíšený les, který je vůči podobným vlivům odolnější, tedy značnou část bukové výsadby, a také jsme plochy doplnili jedlí bělokorou," uvedl tento týden Deníku ředitel DML Benda. Doplnil, že kalamit, zejména sněhových, zažil za svého profesního života několik, dokonce i větších, ale Kyrill způsobil největší kalamitu za posledních 20 let.

Na výsadbu smíšených porostů vsadily i Lesy ČR. Na Horšovskotýnsku dosázely lesy jehličnany i listnáči tak, jak určuje lesní zákon, který určuje minimální podíl tzv. melioračních a zpevňujících dřevin v lesních porostech.

„Na kubíky to bylo hodně dříví, ale naštěstí to v našich lesích nenadělalo velké holiny, protože poškozené stromy byly porůznu roztroušené. Přesto se kalamitu podařilo včas zvládnout, aby se nenamnožil kůrovec. Stromy, které porazil Kyrill, jsme urychleně nahradili smíšeným porostem, aby byl odolnější proti podobným nepřízním počasí," konstatoval lesní správce z domažlické správy Lesů ČR Jaromír Kugel.