„Původně jsme vůbec nevěděli, že spisovatelka měla nějaký vztah k Újezdu. Až z Muzea Chodska jsme se dozvěděli, že Božena Němcová do obce chodila za nějakou nejmenovanou paní, která jí vyprávěla různé historky, ze kterých spisovatelka potom čerpala," říká starosta Újezda Václav Kalčík.

Pro Újezdské byla zpráva o působení známé spisovatelky velkou novinkou, překvapeni byli hlavně starousedlíci, neboť ani v obecní kronice o této skutečnosti nenalezli žádný záznam, kvůli zapojení se do projektu je oslovil městys Všeruby a MAS Český les.

Zatím není jasné, kde konkrétně se panely, jež jsou součástí zmiňovaného projektu, budou nacházet.

„To zatím nemáme přesně stanovené. Jsme totiž přihlášeni ještě do projektu naučné stezky Po stopách Jana Sladkého Koziny, takže musíme pečlivě vážit, kolik informačních panelů do obce umístíme. Nelze do Újezda dát vedle sebe třeba pět cedulí. Musí být rovnoměrně rozmístěné, v žádném případě nechceme dopustit, aby návštěvník Újezda stál půl hodiny například u pomníku obětem válek a tam četl ceduli po ceduli," prezentuje názor vedení obce starosta.

Újezdští si od projektu slibují větší návštěvnost.

„Bereme to hlavně z turistického hlediska jako přínos, že sem přijede více lidí. Na druhé straně je dobré, že zase budeme mít v Újezdě možnost něco nového našim návštěvníkům nabídnout. Věřím, že v souvislosti s tím se bude o Újezdu zase více hovořit," zakončil starosta Kalčík.