Uživatelé cyklostezky vedoucí od Klenčí ke Ždánovu mohou nyní posedět na příjemném místě zvaném U Křížku. Tam od roku 1850 stála boží muka, ze kterých však postupem času zůstal jen kamenný podstavec.

„Křížek se rozhodl obnovit muž, který okolo jezdí na kole, bylo mu líto, že ´křížek je vlastně bez křížku´," prozradil nám krajský ex-radní pro životní prostředí Petr Smutný z Klenčí, který se spolu s odborníkem postaral o stromy v okolí.

„Křížek byl úplně rozbitý, na jeho obnově se nás domluvilo více kamarádů cyklistů. Byla to akce Městyse Klenčí a já jsem pro ni dával dohromady některé podklady. Největší práci odvedl v kamenictví Radek Kraus, ten dělá takové nádhery. Na křížek se jezdím kukat dvakrát v týdnu, protože je pěkný, v krásné přírodě," uvedl Deníku muž, který si nepřeje publicitu.

„Renovace křížku přišla na 29 996 korun. Plzeňský kraj na ni dal částku 20 000 korun, zbytek doplatil hlavní iniciátor obnovy. Připravil vše pro žádost o dotaci a chce zůstat v anonymitě," uvedla Deníku Zuzana Uhrová z Chodského regionálního informačního střediska v Klenčí pod Čerchovem, která nám zároveň poskytla foto, na němž jsou boží muka před renovací.

„Jsem rád, že U Křížku opět stojí krásný křížek, další je pak po pravé straně cyklostezky nedaleko Dlouhého mlýna. Trošku jsem si s ním pohrál a oba už jsou pěkné. Posezení U Křížku se mi moc líbí, hezké to tam bude za 100 let, až vyrostou duby, které jsme u křížku zasadili, a také javorová alej kolem cyklostezky. Ale toho se my nedožijeme," uvedl na závěr Petr Smutný.