Majestátný objekt tvrze, jež je už staletí nedílnou součástí obce, hostil tradiční vánoční výstavu.

„Výstava už je tradiční a ti, kteří zde chtějí být a prodávat své zboží, se nám hlásí sami. Dokonce jsme ani nestačili všechny pojmout s ohledem na velikost prostor, které máme na trhy k dispozici," předesílá starosta Jaroslav Šroubek.

Při vánočních výstavách tradičně ožijí tři místnosti tvrze. V první mohou příchozí posedět a dát si teplý či studený nápoj. Další dvě nabízejí nejrůznější zboží od čistě adventního či vánočního až po dárkové předměty.

Při prohlížení výstavy se nabízela otázka, proč je akce pouze jednodenní.

„Tady už je tradiční, že je vánoční výstava s trhy jen jeden den – nehledě na to, že večer potřebujeme prostory pro kulturní akci. Přijedou umělci z Prahy a sehrají divadlo pro lidi ze sedmi obcí – Puclic, Malého a Velkého Malahova, Doubravy, Ostromeče, Jivjan a Křenov," vysvětluje starosta Puclic a doplňuje, že návštěvnost je zhruba v polovině výstavy uspokojivá: „Vždy na ni přijde kolem dvou set lidí."

Vánoce v tvrzi nabízely letos nejen již zmíněné zboží, ale také novinku, jež na návštěvníky čekala ve třetí místnosti, kde jsou na stěnách částečně dochované postavy císařských granátníků.

„Pan starosta nás požádal, zda bychom se věnovaly novince, jíž jsou dobroty, které vyráběli učňové z horšovskotýnské střední školy," uvedla Deníku Hana Klímová, která ´občerstvovnu´ obsluhovala spolu s dcerou Šárkou a Helenou Haugovou.

„Nejvíce šly na odbyt zákusky, ale lidem chutnaly i výrobky studené kuchyně. My jen obsluhujeme," dodala s úsměvem.

V té chvíli už se utvořila fronta u perníkářky v jejich sousedství. „Už sem jezdím pravidelně," řekla nám Libuše Blažíková z Domažlic.

„Kupuji čerta pro kamaráda a dárky domů," prozradil nám třeťák Ondřej z Bíluk na Klatovsku, který přijel do Puclic navštívit babičku.

V prostřední místnosti zase nakupovaly tři ženy ze Staňkova.

„Chodíme sem pravidelně každý rok a vždy si něco pěkného vybereme a odneseme," hlásila Helena Svobodová.

„To víte, máme vnoučátka a pravnoučátka, musíme alespoň něco malého každému přivézt," doplnila ji Božena Sušická.

„Taky si něco koupím a pak už si dáme něco na zub a uděláme si hezký den. Už se těšíme," prohlásila Anna Bočanová.

Večer pak na příchozí mělo v tvrzi čekat divadlo. Zajímalo nás jaké.

„Hra se jmenuje Krásný a krásnější a bude na téma mužská ješitnost a mužské ego. Už se těšíme, i když nevíme, co nás vlastně čeká," prozradil se smíchem po malém váhání starosta Puclic