Týden s pouťovými atrakcemi, sobotní taneční zábava a nedělní turnaj v kopané. To nebyly jediné radosti Svatojiřské pouti v Semněvicích. V neděli odpoledne se pro veřejnost také opět otevřel tamní kostel sv. Jiří.

„Už v sobotu si kostel přijeli prohlédnout například turisté z Prahy,“ poznamenal místostarosta obce a tak trochu i místní průvodce Milan Pepo.

„Když někdo například projíždí kolem a má zájem si kostel prohlédnout, není to problém, stačí zavolat a každého rád kostelem provedu,“ říká Pepo s tím, že o prohlídky kostela mají hodně zájem turisté z Německa i starousedlíci.

V neděli od tří hodin pak v semněvickém kostele proběhla mše svatá, která se zde konala naposledy 13. prosince v den svátku sv. Lucie. I nyní ji sloužil páter Josef Prchal.

Semněvický kostel sv. Jiří nedávno vzal pod svá ochranná křídla kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský, který ze Semněvic pochází.

„Pan Rosendorfský nám hodně pomohl a pomáhá v zařizování spousty praktických věcí, které kostel potřebuje,“ tvrdí místostarosta.

Rosendorfský také v sakristii objevil vzácné, více než šest století staré gotické fresky.

Jako jeden ze tří v republice má semněvický kostel ze 14. století unikátní vazbu krovu a skýtá i mnoho dalších zajímavostí, ať už jde o vyvedené nástropní barokní malby, hrobky bývalých farářů či dvě originální pokladničky na dary věřících.

„Kostel byl také elektrifikovaný už někdy kolem roku 1910,“ připomněl místostarosta a ukázal na elektrické svíčky u hlavního oltáře. Sv. Jiří v Semněvicích je tedy i poměrně vzácnou technickou památkou.