„Studánka tu je desítky let, protože jiný zdroj pitné vody zde nebyl. Chodila sem pro ni nejen naše rodina, ale také Kobesů a Thomayerů," uvedla k stáří studánky při jejím podzimním zamykání pamětnice Zdeňka Sládková, která nemohla u odemykání chybět.

A zatímco na podzim přišlo studánku uložit k zimnímu spánku 14 lidí, jejího odemykání se zúčastnil téměř dvojnásobek. Z nápadu, který vznikl v nedalekém Zámeckém sklípku jako recese, se stala pěkná tradice.

Trhanovští nemusejí vážit cestu na odemykání a zamykání k České studánce pod Čerchovem, když mají vlastní. A z odemykání se stala v Trhanově událost, při níž nechybí projev. I tentokrát v něm zazněly narážky na místní události a věci, které nejsou úplně v pořádku.

Mimo jiné reakce na zvěsti, které kolují Trhanovem a vztahují se k pořadatelům výstav v zámku. Našli se totiž tací, kteří rozšiřují, jak si na výstavě její organizátoři ´namastí kapsu´.

„Přitom výtěžek ze vstupného je předáván obci," vysvětlil Deníku Václav Prantl, který studánku obrovským klíčem odemykal.

Účastníci odemykání studánky pak poseděli v místě, kde se nápad zrodil.