Břízky obsypané vajíčky v háčkovaných ´kabátcích´, nejrůznější kraslice, vajíčka ozdobená drátkem a korálky, různobarevná paličkovaná vajíčka, různé dekorace a také nepřeberné množství velikonočních pohlednic – to je malý výčet toho, co bylo o víkendu k vidění na Velikonoční výstavě v trhanovském zám­ku.

„S výzdobou opět pomáhaly děti z mateřské školy, chtěli jsme zaplnit i stěny, proto jsme připravili výstavku fotografií krojovaných panenek z různých částí naší republiky. Ze zkušenosti z minulých výstav víme, že je zájem o pamětní razítko, takže jsme je pro návštěvníky také přichystali," předeslal Václav Prantl, který si zámecké výstavy – ať už před Vánocemi či Velikonocemi vzal na starost s manželkou Annou.

A právě s pohlednicí ozdobenou trhanovským velikonočním razítkem jsme zastihli na výstavě manželský pár, který si právě prohlížel sbírku velikonočních pohlednic.

„Jezdíme sem na výstavy pravidelně. Byli jsme tu naposledy na Vánoční výstavě, tehdy i s vnučkami, a moc se nám líbila. Velikonoční výstavu jsme si proto nemohli nechat ujít. Zaujaly nás pohlednice a samozřejmě vajíčka dělaná různou technikou. Jsou krásná a jejich zdobení je pracné," pochválili Antonie a Josef Svobodovi z Babylonu.

Návštěvníci mohli vidět při práci mistryni lidové umělecké výroby Jiřinu Lacinovou z Trhanova při zdobení vajíček voskem, či sledovat, jak se míhají paličky v rukách Heleny Lorenzové z Chodova, která tvořila barevná vajíčka z příze, a konečně i Anežku Červenkovou ze Kdyně ukazující oplétání vajíček drátem, kdy na nich současně z korálků tvořila velikonoční motivy.

Zdroj: Youtube

Návštěvníci mohli některé z exponátů zakoupit, a tím udělat radost nejen sobě, ale zároveň podpořit děti z Dětského domova Staňkov a jeho klenečského zařízení Robinson.

„Přijeli jsme z Domažlic a jsme tady na výstavě v zámku úplně poprvé. To, že se zde výstava koná, jsme si přečetli na internetových stránkách Domažlického deníku. Dcerce se tu moc líbí a určitě si koupíme pomlázku a nějaká vajíčka," prohlásila paní Petra, ale neprozradila příjmení.

Návštěvníci Velikonoční výstavy mohli obdivovat také velikonoční perníky nejrůznějších tvarů, některé dokonce opatřené malůvkami trhanovského zámku, do nichž by bylo škoda kousnout. K mání však byly i malé perníčky a velikonoční svařák.

„Návštěvnost byla o polovinu vyšší než vloni, v sobotu se přišlo podívat 92 a v neděli 90 dospělých, s dětmi, které měly vstup zdarma, to mohlo celkem být kolem 250 lidí. Příjemně překvapil pan Jaroš s manželkou až z Konstantinových Lázní; byl u nás v únoru na Hasičském bálu a dodržel slib, že na výstavu přijede. A už se prý těší na tu před Vánoci. Moc se jim tady líbila sbírka velikonočních pohlednic, prý něco takového nikde neviděli," popisuje Prantl.

Podle jeho slov byli příjemně překvapeni výdělkem vystavovatelé z DD Staňkov a Robinson Klenčí, stejně i z Diakonie Merklín.

„Už jsme se domluvili, že děti z těchto zařízení připraví další výrobky na Vánoční výstavu," zakončuje Prantl.