Dupalka, Sedmihorka, Krajanka a Moravanka. To jsou kapely, které už tuto neděli 19. června nabídnou poklady dechové hudby, která má v naší zemi bohatou tradici sahající za hranice časů Rakousko–Uherska. Dostatek prostoru jim dá 4. tlumačovský dechovkový festival, který se koná v tamním AMFI od 14 hodin.

Každá z jmenovaných dechovek je tak trochu jiná, každá je něčím specifická a zajímavá. Oslovili jsme zástupce jednotlivých kapel, abychom vám je mohli alespoň trochu přiblížit.

Dupalka to má nejtěžší

Kapele, která to má do Tlumačova nejblíž, byl svěřen nelehký úkol festival zahajovat. Bude tak dělat ´předskokana´ nejen Moravance. Smůla?

„Spíše je to tak, že je to hlavně čest. Festival už má svoji tradici a jsme domácí kapela, hrajeme na ´domácím dvorečku´, takže začínáme,“ myslí si kapelník Michal Jansa.

Zjišťovali jsme, zda domácí prostředí ´svazuje´, zda se muzikantům lépe nevystupuje mimo region.

„Snazší je hrát jinde, úplně mimo okres. Tady máme rodiny, spoustu přátel a známých, kteří sledují, jak a co hrajeme. Všichni čekají, co předvedeme. Dokáží pak snadno rozpoznat každé případné zakolísání. Naopak tam, kde nás ještě neslyšeli, nějakou malou chybičku ani nepostřehnou,“ říká Jansa s tím, že Dupalce bude patřit při dechovkové festivalu v AMFI čistá hodina času.

Sedmihorka si ráda zahraje v Česku

Úplně jinak než muzikanti z Dupalky jsou na tom jejich kolegové ze Sedmihorky, kteří je na pódiu vystřídají.

„Pozvání do Tlumačova nás těší, na Chodsku příliš nehrajeme. Momentálně se pohybujeme hlavně v Německu, ale jezdíme i do středních Čech či do Karlových Varů. Ale ´doma´ moc příležitostí nemáme,“ říká kapelník Václav Tesař. Tlumačovský festival je jednou z mála příležitostí, jak se předvést doma, Sedmihorka na to bude mít hodinu.

„Jezdíme hodně do Frankfurtu, před týdnem jsme byli ve Schwarzbachu, což je zhruba 400 kilometrů odtud v bývalém východním Německu,“ dodává Tesař.

Co Krajanku spojuje s Chodskem

Poněkud dál, z Prahy, to bude mít do Tlumačova dechová hudba Krajanka. přesto je svým způsobem Chodsku blíž, než by kdo pomyslel.

„Ve vašem regionu jsme dosud hráli jen v Horšovském Týně. Naše kapela vznikla z vojenské hudby. Když jsme před dvaceti lety začali hrát, jezdil s námi jako konferenciér Štěpán Škorpil. Díky němu jsme při jednom z prvních vystoupení, když se nás ptal, odkud kdo pocházíme, s překvapením zjistili, že jsme rarita, neboť máme zastoupené všechny kraje republiky. Sešli jsme se hlavně díky tomu, že jsme studovali na Vojenské konzervatoři v Praze,“ vysvětluje kapelník Krajanky Václav Hlaváček.

Nešlo se nezeptat, zda má on osobně či případně kolegové z kapely, něco společného s naším regionem.

„Abych pravdu řekl, pocházím z Mladé Boleslavi a část kolegů je z okolí Prahy, takže by se dalo říci, že naprosto nic. Přesto existuje něco přímo z Domažlic, bez čeho se neobejde žádné naše vystoupení. Jsou to košile, které nám ke kroji šili před lety v domažlické Chodovii,“ prozrazuje Hlaváček. Do Tlumačova se Krajanka vydá ze ´šňůry´ z Třebíze u Slaného a dostane 80minutový prostor.

Moravanka přiveze písničky, Tlumačov má zajistit počasí

Nejdál to bude mít na dechovkový festival Moravanka Jana Slabáka a odehraje regulérní dvouhodinový koncert.

„Do Tlumačova se všichni těšíme. Pan Slabák je v plné síle, což se přenáší na celou kapelu. Tím bych chtěl vyvrátit některé poplašné zprávy, že Moravanka už nehraje. Zábava bude stoprocentní, my přivezeme dobrou muziku, vy zajistěte pěkné počasí,“ říká manažer Moravanky Kamil Barták a dodává, že kde je dechovka, tam je dobrá nálada.

Slovo pořadatele

„Všichni, kteří se k nám chystají odkudkoliv, nemusejí shánět vstupenky. Dostanou je na místě za 150 korun. Cena je výhodná, návštěvník festivalu získá za málo peněz opravdu hodně muziky,“ vzkazuje Václav Sladký.