Zahájena byla vernisáží v úterý večer v Galerii bratří Špillarů.

„Z Ettlovy práce je patrné, že příroda je mu velkou inspirací, ale také že obdivuje nejen staré mistry evropského výtvarného umění. Ke své práci přistupuje poctivě, aby výsledné umělecké dílo bylo skutečně uměleckým dílem, a ne jen sklouznutím pohledu. Velmi si tohoto přístupu cením, neboť v dnešní uspěchané době hlavně mladí výtvarníci přistupují k výtvarné práci s tím, že výsledek musí za každou cenu šokovat diváka odporným námětem, morbiditou. Tento přístup v Tilových pracích opravdu nenalezneme, ale objevíme klasické náměty a klasické kategorie, jako jsou portrét, zátiší, krajina a podobně," představil umělce žijícího v Plané na Tachovsku vedoucí galerie Václav Sika.

Připomněl také, že Tilo Ettl využívá hlavně olejomalbu. „Bravurně ji ovládá, stále ji upevňuje a koloristicky rozvíjí."
Souběžně se ale zabývá i malbou pastelem a v posledním časovém úseku je fascinován akvarelem.

„Jde o jednu z nejobtížnějších výtvarných technik. Možná vůbec nejobtížnější, protože výtvarník je limitován časem, při kterém vysychá voda na papíře. Posléze již nejsou možné jakékoli opravy či úpravy. Domnívám se, že jeho akvarely se vyznačují vším, čeho si ve výtvarném umění cením. Jednak mistrovským používáním výtvarné techniky, výběrem motivu, prací se světlem a v neposlední řadě koloristickým zpracováním mnoha valérů svěžích barev," hodnotil Sika.

„Na své výstavy vždy maluji nové věci. Každá výstava je tak pokaždé jiná než ta předchozí. Nejnověji zkouším techniku akvarelů, teď v Domažlicích v tomto rozsahu je to moje premiéra v této technice," řekl Deníku Ettl.

Výstava je otevřena denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin až do 2. října.