Letní tábor v Postřekově, který každoročně pořádá Dům dětí a mládeže Domino Domažlice, se v letošním roce nesl v duchu jednoho z nejtradičnějších táborových témat – indiánské školy lesní moudrosti.

„Právě probíhá druhý běh, ve kterém máme šestnáct chlapů a osmnáct děvčat nejen z Domažlicka, ale z celého Plzeňského kraje. Máme tu děti z Plzně, Janovic, Přeštic i ze Sušice. Také s námi každoročně jezdí děti z Dětského domova v Horšovském Týně,“ uvedl vedoucí tábora Jan Hrabačka s tím, že některé děti jezdí na tábor opakovaně a jiné zase zůstávají na oba dva běhy. „Tábor je totiž krátkodobý a trvá pouze týden. Původní myšlenka byla udělat tábor pro děti, které na žádném nikdy nebyly a kterým by se mohlo začít brzy stýskat,“ vysvětlil vedoucí.

Společně strávený týden však děti využily naplno. Každý den pro ně byl připravený zajímavý výlet.

„Jezdíme se koupat do Pece pod Čerchovem, navštívili jsme pštrosí farmu v Horšovském Týně, udělali jsme si zajímavou exkurzi na pracoviště Policie ČR v Domažlicích a také jsme si vyzkoušeli horolezeckou stěnu. Podívali jsme se na koňskou farmu ve Svržně a také na Postřekovské rybníky,“ popsal Hrabačka.

„Mně se nejvíc líbilo koupání v Peci a taky pštrosí farma,“ řekla desetiletá Vanessa Kollerová z Horšovského Týna, která byla na postřekovském táboře poprvé. „Snad sem pojedu i příště,“ dodala.

Aby děti prokázaly, nakolik porozuměly Indiánovu poselství a ideálům života v přírodě, skládaly Zkoušky lesní moudrosti. Táborníci získávali Orlí pera za prokázané vlastnosti, znalosti, dovednosti a správné chování. Usilovali například o Orlí pero zachránce, táborníka, Orlí pero za odvahu, mrštnost, znalost přírody či ovládnutí ohně.

„Například k ovládnutí ohně patřilo vaření v přírodě u hasičského srubu, které se dětem moc líbilo,“ řekl Hrabačka s tím,že mezi další kratochvíle dětí kromě sportu patřila také výroba masek, čelenek či stavění indiánské osady.

Svou táborovou základnu měly děti tradičně v postřekovské škole.

„Jezdíme tam již roky, máme tam skvělé podmínky, areál s velkou zahradou, hřištěm i tělocvičnou a hlavně nám tam výborně vaří,“ dodal vedoucí na závěr.