Tisíc diváků, kteří si tuto velkolepou podívanou nenechali ujít, se tak zhruba na hodinu přeneslo do roku 1422, kdy Jan Žižka táhl na Stříbro a dál až do Horšovského Týna, kde s husitskými vojsky neuspěl při obléhání tohoto města.

Bitvy by se zúčastnilo patnáct skupin historického šermu. Z našeho regionu se kromě Samotářů, kteří akci zorganizovali, zapojila i Práčata z Týna nebo Kargen ze Staňkova. Na bojišti se proti sobě postavilo osmdesát bojovníků.

„Jsem úplně vykolejený z toho, kolik přišlo diváků. Počítali jsme tak s dvěma stovkami lidí, ale tohle mně úplně vyrazilo dech," řekl vedoucí Samotářů z Horšovského Týna Pavel Svojanovský.

Ještě před bitvou se návštěvníkům naskytla možnost vidět na vlastní oči, jak těžce se oblékala středověká bojová výstroj. Do vikingského outfitu z 9. století se oblékal i týnecký šermíř Jiří Jílek. „Mám na sobě drátěnou košili, prošívanici, kroužkovou kapuci a helmu. Celá výstroj váží asi 35 kilo. Nejtěžší je nasoukat se do drátěné košile, to nikdy sám nezvládnu," řekl.

Po celý den byla zpřístupněna rodová hrobka Trauttmansdorffů, návštěvníci mohli také sledovat vystoupení kouzelníka, sokolníka, fakíra, historický šerm, irské tance nebo lukostřelecký turnaj.