„Je úžasné, v jak velkém počtu jsme se tady opět sešli. Rád bych přivítal významné hosty, kterými jsou starosta Domažlic Miroslav Mach, místostarosta Stanislav Antoš a také naši kolegové z partnerského města Furthu im Wald," uvedl ředitel MKS v Domažlicích Kamil Jindřich, který také stručně shrnul průběh letního sochařského sympozia.

„Skončilo sice 4. července, ale ten symbolický závěr probíhá právě dnes, kdy jsou představeny sochy instalované na stezku," podotkl.

„Když jsme před třemi lety stezku otevírali, slýchávali jsme, že na Baldov nikdo chodit nebude a že to nemá cenu. Ukázal se ale pravý opak, lidé sem chodí rádi a Baldov se stal skutečně oblíbeným místem. A když jsem dnes šel stezkou nahoru já, pochopil jsem jednu důležitou věc. Kdokoliv stoupá nahoru, může se díky sochám kdykoliv zastavit, vydýchat se a přitom si prohlédnout krásná díla a pokochat se pohledem na naše město, což si myslím, že je opravdu příjemné," řekl domažlický starosta Miroslav Mach.

Sochař Václav Fiala všem přítomným popsal jednotlivá díla a také jejich autory. Upozornil také na to, že Sochařská stezka vlastně nezačíná jeho skleněnou bránou na konci zahrádkářské kolonie, ale vlastně již ve městě.

„Začíná už u Chodského hradu, kde se před deseti lety konalo první sympozium a kde zůstala první díla, takže pokud se vydáte na stezku, začínejte tam," řekl Fiala, podle kterého bylo letošní sympozium mimořádné nejen mezinárodní účastí sochařů, ale také extrémní náročností.

„Ve stínu bylo ten týden 35 stupňů, kameny byly velké a vytvořit díla během tak krátké doby chtělo pořádný kus tvrdé práce. Jsem rád, že se to takhle podařilo," řekl Fiala a poděkoval za podporu domažlické radnici a MKS v Domažlicích.

(bau, bub)