Další zastávkou našeho putování za poznáváním měst a obcí Domažlicka bude Osvračín – obec, která se nachází jižně od soutoku Dravého potoka se Zubřinou asi 7 km jihovýchodně od Horšovského Týna. Starostu v ní dělá už své páté období Milan Strakoš.

Co jste jako neuvolněný starosta dělal, než jste odešel do důchodu?
Dříve jsem dělal v dílně v JZD. Byl jsem zaměstnaný tady v místě, což mi umožňovalo každodenní styk s úřadem a tedy i starostování současně s prací.

Na co jste ve své obci v poslední době nejvíce pyšný?
Na oddílnou kanalizaci, kterou právě dokončujeme. Vystavěli jsme už 3,5 km kanalizace, což je, vzhledem k velikosti naší obce a náročnosti docela hodně. A je to pro nás velké plus, protože umožňuje další rozvoj Osvračína a stavění nových domů. 3. dubna bude kanalizace zkolaudovaná a následné uvedena do provozu.

Na kolik vybudování kanalizace obec přišlo a jak dlouho se stavěla?
Stavělo se převážně v loňském roce s podporou Ministerstva zemědělství ČR, kdy jsme získali dotaci pokrývající 70% nákladů. Celý projekt stál kolem 18 milionů s tím, že už byla připravená čistírna odpadních vod s pěti sty metry kanalizace, která vešla v užívání v roce 2005. V současné době tedy už máme prakticky celou obec odkanalizovanou.

Jaké služby můžete vašim občanům nabídnout?
V obci máme prodejnu, pohostinství, poštu, knihovnu s připojením na internet, zastávku vlaku i autobusu, stanoviště czech pointu a školu se školkou.

Jak vám škola a školka funguje?
Škola má dvě třídy, pět ročníků a 23 dětí a stejně jako školka potřebám naší obce plně vyhovuje. V budově školy a školky jsme nedávno vyměnili dveře a část oken, potřebovala by ale i rekonstrukci střechy, lepší zateplení a rádi bychom vylepšili například i hřiště u školy.

Dominantou Osvračína je bezesporu zámek, který obec získala do vlastnictví v roce 1999. Není pro vás náročné zámek udržovat?
Ne, náklady na údržbu a provoz zámku nejsou moc velké i díky tomu, že při rekonstrukcích jsme se snažili dělat vše důkladě. Provozní náklady jsou víceméně pouze energie a jen drobná údržba. Jiná věc jsou náklady na rekonstrukci, ve které stále pokračujeme.

Co jste na zámku již udělali a co vás ještě čeká?
Nově jsme překryli celou střechu, opravili a obnovili fasádu, která byla kdysi zbavena všech původních prvků. Zrekonstruovali jsme malý sál, vyměnili okna, udělali rekonstrukci vody, odpadu a topení. Právě probíhá oprava elektroinstalace. U zámku je skleník, který bychom rádi opravili, spojili se zámeckým sklepem a vytvořili zde nějaké posezení, vinárnu či cukrárnu. U zámku je totiž už téměř hotové dětské hřiště, chceme zapracovat na zámeckém parku a udělat z celého komplexu příjemné místo k posezení a vycházkám.

Jakým způsobem vaše obec zámek využívá?
Koná se zde většina důležitých akcí a setkání, jako jsou volby, válné hromady hasičů, jednání zastupitelstva a celá řada kulturních akcí, obecní i hasičské bály, setkání důchodců, dětské dny, zabijačky, divadelní představení, cvičení pro ženy i diskotéky.

Jaké spádové obce pod Osvračín patří?
Mimov a Dohalice. Zatímco v Mimově žije kolem 38 obyvatel, v Dohalicích jsou pouze tři trvale přihlášené osoby. Faktem je, že naše spádové obce se pomalu stávají spíše chatovými oblastmi.

Čím to podle vás je?
Asi tím, že se do těchto míst hůře zajištuje obslužnost, například obchod není ani v jedné z obcí, takže to do nich mladé lidi tolik netáhne.

Jaké jsou v obci možnosti sportovního vyžití?
Funguje u nás tělovýchovná jednota Sokol. Máme fotbalový klub i hřiště a naše volejbalistky nás reprezentují až v Olomouci. Volejbalové hřiště u zámku je především v letních měsících hojně využívané. Druhé hřiště je u školy, moc navštěvované bohužel není, vzhledem k tomu, že je nedostupné mimo provozní dobu školy. Především během zimy se také uchytilo cvičení pro ženy a matky s dětmi, které probíhá v prostorách osvračínského zámku.

Jaké u vás fungují zájmové organizace?
V obci máme sbor dobrovolných hasičů, myslivce, zahrádkáře i Český svaz žen, který je aktivní a pořádá pravidelně jeden ze čtyř bálů, které se u nás konají, či organizuje zájezdy na různé výstavy.

Jaké investice ke zlepšení života vašich obyvatel v nejbližší době chystáte?
Dotahujeme kanalizaci a hřiště u parku. Plánujeme rekonstrukci středu obce – opravu komunikací, chodníků, vydlážnění a povrchové úpravy. Chceme udělat průtah obcí, pokračovat v úpravách zámku i jeho okolí, zejména parku. Ve škole jsou to již zmíněná okna, zateplení a lepší topný systém. Máme také vypracovaný projekt na vodovod. Ten nám chybí a vodu každý potřebuje. Obyvatelé to vždy řešili tím, že měli vlastní studnu, ale dnes už je vodovod nezbytnost. Jeho stavba je důležitá i proto, že po vybudování kanalizace nejsou místní komunikace v nejlepším stavu a my je nechceme upravit do nějaké dokonalé formy, abychom je vzápětí opět rozkopali kvůli vodovodu.

Mohla by kanalizace a vodovod přilákat do Osvračína více obyvatel?
Myslím, že ano. Infrastruktura je podmínkou pro rozvoj každé obce a o parcely v Osvračíně zájem je, takže chceme lidem umožnit tady stavět a žít. V současné době se dokončuje územní plán podle nového stavebního zákona. Měl by být dokončen zhruba v polovině roku a po jeho schválení by se nám měly otevřít další, poměrně velké možnosti nové výstavby. Otevře se velká část území k zastavění, takže jsme oslovili architekta, aby nám připravil studii zástavby. Chceme projít návrhy, jak volné místo zastavět, jestli zvolit bytové domy, nebo raději idividuální výstavbu.

K čemu byste se přikláněl vy osobně?
Já si myslím, že na vesnici patří spíše jednotlivé rodinné domky. Ale i bytové domy by se vyplatily. Ne všichni obyvatelé jsou majetní, a tak vítají nájemní bydlení za přiměřenou cenu, takže i tahle možnost má svá opodstatnění.

Trápí vás ve vaší obci nějaký problém?
Trápí mě například to, že rodiče mají čím dál méně času na děti. Ty si doma připadají nevyužité a pak nám tu dělají nepořádek – lezou nám po střechách, nalézáme vyvrácené značky. Ani časté žertíky, jako je lepení pásky na domovní zvonky, aby zvonily celou noc, by nemusely být. Myslíme, že i víme, o jaké děti jde, ale za ruku samozřejmě nikoho nechytneme.