Mládenecký ples má ve Staňkově velkou oblibu, protože je zde vždy o dobrou zábavu předem postaráno.

Do dvou hodin do rána měl ples zcela běžný průběh. Nechybělo předtančení, dámská volenka ani vystoupení holýšovských tanečnic.
Po druhé hodině se ale začaly dít věci. Za doprovodu písničky Ty můj svatý Antoníčku se spustil od stropu znak svobodných mládenců, zelený věnec, a tím ples pro ženáče a jejich doprovod oficiálně skončil.

Svobodní mládenci však se zábavou teprve začali. Vynesli věnec ven, rozebrali ostatní výzdobu a přesunuli se do do hospody U Šimků, kde se dál bavili a popíjeli.

Předseda spolku se každý rok mění, aby si šéfování užil každý z mládenců. Letos se této cti dostalo Filipu Homolkovi
„Když se některý z nás během roku ožení, musí uspořádat rozlučku, zaplatit sud piva a tím u mládenců končí,“ řekl.

Stejně tak dopadl i Slavomír Felix. „Jsem ženatý už druhým rokem a nelituji. Zábavy svobodného mládence jsem si užil dost,“ řekl s úsměvem.

V neděli v osm hodin ráno, po prohýřené noci, čekala mládence další těžká zkouška. Vysvlečení do půl těla vyrazili od hospody U Šimků na tradiční rozcvičku.

Od hospody si to lehkým klusem namířili přes lávku a doběhli ke kostelu, kde si lehce zacvičili. Pak se vrátili zpět do hospody.
„Tuhle tradici založili už naši dědové. Letos k nám bylo počasí milostivé, ale pamatuju, že jsme běželi i v mínus dvaceti. Jednou, to bylo asi před pěti lety jsme cestou ke kostelu vynechali lávku a vzali jsme to přes Zubřinu. To bylo probuzení nade vše,“ zavzpomínal jeden z mládenců.

Svobodných mládenců, je letos ve spolku 18. Nejmladšímu je 21 a nejstaršímu 60 let. Ne všichni ale vydrželi náročnou noc, a tak se jich ranní rozcvičky zúčastnilo jen jedenáct.