To je jen pár namátkou vybraných knížek z desítek titulů Ivony Březinové – spisovatelky, kterou znají malí i větší čtenáři. Děti v Horšovském Týně měly nedávno možnost poznat ji dokonce osobně.

Městská knihovna v H. Týně začala tak trochu s předstihem slavit Týdny knihoven, když spisovatelku pozvala na besedu se školáky.
„V úterý 30. září naši knihovnu navštívila spisovatelka Ivona Březinová, autorka knih pro začínající i pokročilé dětské čtenáře a dospívající mládež. S paní spisovatelkou besedovali v prostorách dětského oddělení knihovny žáci prvních a pátých tříd místní základní školy, a ta jim s úsměvem vyprávěla všechno, co ví o psaní, o knížkách a čtení,“ sdělila vedoucí knihovny Miloslava Baxová.

Autorka, jejíž první knížka Zrcátko pro Markétu vyšla v roce 1996, píše nejen pohádky a příběhy pro malé čtenáře jako je třeba Adélka a Zlobidýlko, ale věnuje se i rozsáhlejším projektům jako je Velká dětská encyklopedie. Pro větší čtenáře pak napsala například knížku Madona bez kabátu.

Za svou tvorbu získala I. Březinová už řadu ocenění, několikrát Zlatou stuhu, cenu knihovníků i cenu učitelů. Nakladatelství Albatros ji například v roce 2004 odměnilo výroční cenou a její kniha Začarovaná třída byla dokonce zapsána na Čestnou listinu IBBY – mezinárodního sdružení pro dětskou knihu.

„Posluchači se při besedě dozvěděli spoustu zajímavých věcí o tom, jak se stát spisovatelem a jak vzniká kniha. Seznámili se s autorčinou tvorbou a prvňáčci si dokonce zahráli loutkové divadlo,“ poznamenala Baxová a dodala, že Týden knihoven začne v pondělí 6. října. „V Týdnu knihoven například vyhlásíme výtvarnou soutěž, proběhne čtení z Devatera pohádek K. Čapka, budeme prodávat vyřazené knihy a nové čtenáře přihlásíme zdarma,“ dodala Baxová.