Sokol v Újezdě vznikl v roce 1922. V hostinci U Kozinů se 9. června konala ustavující schůze a už 5. července téhož roku se členové zúčastnili Husovy oslavy na Hrádku.

Fotbal

V současné době má TJ Sokol Újezd 106 členů. „Hraje se u nás jen fotbal. Dříve tu byli také volejbalisté, ale to už ani já nepamatuji a bydlím tu od roku 1980,“ sdělil předseda František Náser a pokračoval: „Bohužel i s tím fotbalem je to nahnuté. Nemáme žádné mládežnické družstvo, ani žáky, ani dorost. Dneska hrají za Újezd jen tři místní, ostatní fotbalisty musíme kupovat a oddíly za ně vždycky chtějí hodně peněz. Není to žádná sranda.“ Aktivních fotbalistů, jejichž oddíl vede Jaroslav Němec, by sice podle Násera mělo být dost, ale účast je špatná. „Počítat se dá tak se šestnácti hráči. Mají plno jiných zájmů,“ poznamenal předseda Sokola.

Kulturní a společenská činnost

Újezdští Sokolové se proto snaží co nejvíce pracovat alespoň v oblasti kultury a pro obec jako takovou. „Pořádáme každoročně Sokolský ples a masopust, který se nám opravdu daří. S hasiči a myslivci se podílíme na oslavách Dětského dne, pořádání dětských karnevalů a podobně. Zajišťujeme například také občerstvení při oslavě výročí osvobození u pomníku amerického letce. Nejvíce brigádnických hodin pak odvádíme kolem fotbalového hřiště Na Stříbrnce a kolem obecních budov,“ dodal Náser.

Novoroční tradice

Oblíbenou tradicí se v Újezdě stal turnaj ve stolním tenise. „Ten jsme začali pořádat asi před pětadvaceti lety,“ uvedla pokladní újezdského Sokola Dana Němcová s tím, že přes rok se stolní tenis prakticky nehraje, ale mezi vánočními svátky a Silvestrem se v restauraci Na Stříbrnce u hřiště urputně bojuje. „Účastní se sice spíše ti starší, než mladší, ale většinou se dá dohromady tak pětadvacet hráčů,“ prozradil Náser a dodal: „Snažíme se udržet tradici turnaje, když už jsme s tím jednou začali. Stejně jako tradici novoročního fotbalu.“