Marcela Klucová z Chomutova, Marie Olbertová z Brna, Eva Daková z Opavy, Jaroslava Kalenská z Libčic nad Vltavou, Jana Konečná z Hodonína a Renata Šandorová ze Sušice se donedávna vůbec neznaly a ani jedna nestudovala umění. Přesto svými sochami vzaly dech desítkám návštěvníkům výstavy.

Poslední tři jmenované dámy přijely do Kdyně, aby výstavu slavnostně uvedly.
„Jeli jsme dlouho, ale máte tady tak krásný kraj, že nám náročná cesta nevadila," řekla před zahájením výstavy Jana Konečná, která vážila cestu až z Hodonína.

Expozici tvoří 130 různých soch, které jsou vyrobené převážně ze starých látek.
„Tato technika pochází z Belgie. Je to vlastně recyklace materiálu. Lze použít jakýkoliv přírodní materiál, jako je papír, dřevo nebo látky, nejlépe stará bavlněná trička. Látky, se kterými my hlavně pracujeme, se namočí do speciálního tužidla a začínají tuhnout. Je proto třeba mít předem rozmyšleno, co chceme vytvořit. Technika je to sice dost drahá, ale velmi krásná a nejlepší na tom je, že umělcem může být vlastně každý," vysvětlila Jaroslava Kolenská.

Nejzkušenější sochařkou je Jana Konečná, která ačkoliv vystudovala ekonomii, dokáže vyrobit i hlavičku postavičky, kterou vytváří, zatímco její kolegyně je kupují.

„Každá soška ožívá v okamžiku, když jí dáte podobu, to znamená hlavu a obličej. Pak si sama řekne, co dál chce. Jednou jsem vyrobila sochu a chtěla jsem ji obléci do barokního kostýmu. Ať jsem dělala, co jsem chtěla, kostým nedržel. Zkusila jsem jiný a ona ho přijala. Možná to zní divně, ale každá socha si sama řekne, co chce," řekla Konečná.

A jak se daly tyto ženy, které spojuje pouze výroba soch, dohromady?
„Přijela jsem do Kdyně s tím, že bych zde chtěla pořádat kurz této techniky. Bylo mi řečeno, zda bych nejdřív neuspořádala výstavu. Protože jsem sama měla jen 10 soch, oslovila jsem osm sochařek přes prodejní server. Dvě odmítly a šest souhlasilo. Mohla jsem tedy dodržet svůj slib a výstavu uspořádat," prozradila Renata Šandorová ze Sušice.

Výstava látkových soch potrvá v Muzeu příhraničí až do 10. srpna.