V samém středu Domažlic budou umělci tvořit v rámci veřejné sochařské dílny po dobu celého týdne.

„Od pondělí 4. července se kamen jako sochařská surovina promění pod rukama renomovaných sochařů z Česka, sousedního Bavorska a Rakouska před zraky návštěvníků v umělecká díla,“ slibuje ředitel pořádajícího MKS Kamil Jindřich.

Sochařské dostaveníčko navazuje na tradici letních výtvarných sympozií, která se v Domažlicích konají od roku 2005.

„Vystřídalo se již umění dřevosochařské, keramické, sklářské a kovářské. Pro letošní rok je naplánován nový obor, a sice umělecké zpracování kamene,“ uvedl Jindřich a pokračoval: „Akci připravujeme od počátku roku, předpokladáme účast čtyř sochařů. Cílem sympozia nebude pouze ukázka tohoto výtvarného oboru a zpestření kulturního programu v období prázdnin v Domažlicích, nýbrž také vytvoření trvalé hodnoty v podobě kamenných artefaktů, které budou umístěny na vybraných místech v centru města.“

Sochaře doplní i muzikanti, protože se v příštím týdnu souběžně koná i multižánrový festival Hudba pod hradem. „Přátelé dobré hudby si v jeho rámci mohou vyslechnout koncert Roberta Křesťana a Druhé trávy, Zuzany Michnové a Oskara Petra v rámci Marsyas Tour 2011, Petry Páchové i další výborné kapely.

Muzikanti zahrají v zahradě pod Chodským hradem v pátek 8. a v sobotu 9. července. Ve stejný den bude ukončeno sympozium a dojde k předání vzniklých soch městu. Následovat bude jejich instalace.

Veškeré organizační a přípravné práce i realizaci samotnou má na starosti Městské kulturní středisko v Domažlicích, dalšími spolupracujícími subjekty jsou Muzeum Chodska, Domažlické městské lesy a Domažlické technické služby.

Celou akci podporuje město Domažlice, projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Rozhovor s Václavem Fialou, uměleckým garantem sochařského sympozia, si přečtete v pondělním vydání Deníku.