Na poslední řijnový den, kdy se otevírají brány mezi světem lidí a světem mrtvých, uspořádali domažličtí pionýři pro veřejnost v pořadí již čtvrtou Slavnost světel.

„Nechtěli jsme naši slavnost pojmenovat Halloween, je to název příliš moderní a zprofanovaný,“ objasnila jedna z vedoucích pionýrské skupiny Mír Domažlice Dáša Čechová s tím, že spíše než k současnému americkému Halloweenu nebo křesťanským Dušičkám má slavnost blíže k původnímu pohanskému svátku Keltů.

Více než sto dětí a jejich rodičů se tak navzdory mrazivému počasí vydalo v sobotu do lesa na „cvičák“, kde pro ně pionýři nachystali zábavné a strašidelné odpoledne.

Na děti čekalo deset soutěžních stanovišť, na nichž luštily nápisy, zdolávaly překážkové dráhy či chodily poslepu. Starší děti pak zaujala zejména lukostřelba.

Nakonec se všichni v lampionovém průvodu vydali zpět do města. „Naše čarodějnice provedly rituál, kdy dětem posvětily světla do lampionů, aby je bezpečně dovedla tmou až domů. Děti si pak svá světlýka opravdu hýčkaly.

Ačkoli se podzimní slavnost domažlických pionýrů setkává tradičně s velkým zájmem, samotnému sdružení nové přírůstky, zejména z řad dětí od první do čtvrté třídy, scházejí.

„Když se děti jednou do Pionýra podívají, zájem mají, problém je spíše v pohodlnosti rodičů, kteří nemají často zájem své děti někam přihlásit, hledat pro ně nějaké vyžití,“ myslí si Čechová. „Přitom u nás jde o atraktivní využití volného času, získávání a zlepšování různých dovedností a samozřejmě i budování vztahu k přírodě a trochu toho zálesáctví,“ vyjmenovává vedoucí a dodává, že všechny zájemce o tyto aktivity ráda uvítá v klubovně ´Dřevák´ na sídlišti Kozinovo pole u křižovatky ulic Mánesova a Prokopa Velikého.