Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škole prospívá mladý kolektiv

OSVRAČÍN - Ředitelka osvračínské základní školy a školky je nejvíce pyšná na své učitelky

27.3.2009
SDÍLEJ:

Mají k sobě blíž.Ředitelka základní a mateřské školy v Osvračíně vidí přínos malotřídních vesnických škol především v individuálním přístupu k žákům.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Dnes s naším seriálem o Osvračínu zavítáme do místní základní a mateřské školy.

Osvračínskou malotřídní školu navštěvuje 23 dětí v základní a 27 v mateřské škole. Pocházejí většinou přímo z Osvračína.

„Zájem však je i například z Malonic či Staňkova, protože se v malotřídní škole můžeme dětem více věnovat a máme k nim jiný přístup,“ vysvětlila ředitelka Dana Pavlasová.

Základní škola má pouze první stupeň, poté žáci přestupují, většinou na základní školu v Blížejově. Vedení školy s dětmi v posledním ročníku novou školu často navštíví, aby jim přechod do jiného kolektivu ulehčilo.

O děti se stará až devět zaměstnanců, včetně pěti pedagogických pracovníků. Zejména ty si ředitelka Dana Pavlasová nemůže vynachválit.
„Myslím, že naší velkou předností je to, že u nás máme mladé, talentované a perspektivní učitelky a vychovatelky. Mladý kolektiv je výborný, vše skvěle zvládá a má i blíže k dětem,“ tvrdí ředitelka.

Od třetí třídy se děti učí i anglickému jazkyku a škola klade důraz na to, aby se dokázaly v budoucnu dobře uplatnit. Má také zájem na dobré spolupráci s rodiči.

„Máme tu školskou radu, pravidelně zveme rodiče na akce školy a školní výlety, přičemž někteří rodiče chodí opravdu pravidelně, berou si i dovolenou a těší se s námi na další výlet,“ popisuje Pavlasová.

Budova, ve které škola i školka sídlí, se původně postavila v Akci Z v roce 1986 jako mateřská škola. Po několika úpravách se do ní přesunula i škola základní, která se dříve nacházela vedle osvračínského kostela.

„Bohužel už není nejnovější a vyžadovala by různé úpravy. Potřebovali bychom novou střechu, nová okna a také zateplení. Pokoušíme se proto neustále získávat nějaké dotace,“ říká Pavlasová s tím, že v loňském roce se podařilo zrekonstruovat hygienické zařízení pro školku.

Většina školáků a učitelů by uvítala i řádnou tělocvičnu. Tu nahrazuje učebna pro pohybovou výchovu, kde sportovat lze, má však nízký strop a je pro menší počet dětí.

Škola má také počítačovou učebnu s internetem i vlastní jídelnu o kapacitě sto strávníků. Ta nevaří pouze pro děti, ale i pro veřejnost.

„Kuchařky vaří dobře a pro obědy si k nám chodí i starší lidé či maminky na mateřské,“ dodává ředitelka.

Kromě antukového a dětského hřiště, jjejichž vybavení by škola ráda obnovila, má objekt i bezpečnostní zařízení detekující pohyb, které si škola pořídila poté, co byla vykradena a vznikla jí škoda za 50 tisíc korun. Ukradené či zničené vybavení však ředitelka školy záhy nahradila, když na krajské taneční soutěži zaujala sponzory, kteří škole poskytli tři plazmové televizory.

Děti se mohou v rámci školy či družiny zabavit i zájmovými činnostmi, mezi které patří kroužek origami, společenských i počítačových her, výuka náboženství, sportovní aktivity či hra na flétnu.

Průběh roku pak školákům zpestřuje celá řada akcí. Účastní se soutěží, projektových dnů, pořádají vánoční besídky a trhy, vystopují na setkání důchodců, jezdí převážně do Horšovského Týna na nejrůznější kulturní akce, účastní se celé řady besed se zajímavými lidmi z okolí, zvou divadelní soubory či sami divadelní představení nacvičují.

„Velký úspěch mělo například naše vánoční představení Mrazíka, které naplnilo skoro celý zámek,“ vzpomíná ředitelka a pochvaluje si spolupráci s obecním úřadem, který při podobných příležitostech vždy vyjde vstříc.

Autor: Stanislav Šebek

27.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení